Soutěž aplikací nad otevřenými daty – uzávěrka 31. října

Vydáno: 3 minuty čtení

Přihlaste své aplikace do soutěže Společně otevíráme dataNadace OSF. Oceněny budou aplikace, jež přispívají k zapojení lidí do veřejného dění, k transparentnosti ve fungování veřejné správy, pomáhají v každodenním životě, kombinují využití otevřených dat a open source či upozorňují na významný společenský problém. Soutěžit mohou zájemci z řad veřejnosti, neziskových organizací, veřejných institucí, studentů i firem. Každý vítěz obdrží 30 000 Kč na další rozvoj aplikace. 

Soutěžit mohou zájemci z řad veřejnosti, neziskových organizací, veřejných institucí, studentů i firem. Každý vítěz obdrží 30 000 Kč na další rozvoj aplikace. Soutěží se v 5 kategoriích, v každé z nich vyhrává 1 aplikace. Vyhlášení soutěže proběhne 26. listopadu v Praze.  

Radek Hábl, autor oceněného webu Mapa exekucí, uvádí: “Vítězství v soutěži Společně otevíráme data zvedlo našemu projektu kredit a pomohlo nám rozšířit cílovou skupinu lidí, které zajímají informace o tématu jako takovém. Díky tomuto ocenění jsme navíc mohli inspirovat jiné organizace k tomu, aby spustily obdobné projekty.”Rízení školy

Soutěžní kategorie

  1. Transparentnost

pro aplikace využívající digitální stopu činnosti veřejných institucí k veřejné kontrole, případně tuto stopu vizualizují a usnadňují tak přehled o jejich činnosti

partnerem kategorie je: CZ.NIC

  1. Participace

pro aplikace podporující zapojení občanů do rozhodování a výkonu veřejné správy a samosprávy

partnerem kategorie je: Y Soft

  1. Data v každodenním životě

pro aplikace, které usnadňují rozhodování v běžných životních situacích

partnerem kategorie je: Český telekomunikační úřad

  1. Open Source

pro aplikace kombinující využití otevřených dat a open source

partnerem kategorie je: Turris

  1. Solution App

pro aplikace upozorňující na významný společenský problém či přispívající k jeho řešení

partnerem kategorie je: Adastra

 

Vítěz v každé kategorii obdrží finanční odměnu ve výši 30 000 Kč pro další rozvoj aplikace. O vítězích v každé kategorii rozhodují poroty.

„V loňském roce jsme poprvé oceňovali aplikace v různých kategoriích a letos tomu nebude jinak. Přesvědčili jsme se, že kategorie mají velký potenciál poukázat na témata, která se otevřenými daty dají pokrýt. Loňští vítězové měli navíc něco společného – zpracováním dat zvýšili jejich hodnotu, a hlavně svou aplikací přispěli k řešení konkrétního společenského problému. Doufáme, že 7. ročník přinese ještě kvalitnější aplikace, a to jak z funkčního, tak i uživatelského hlediska,“ říká Lenka Kováčová z Nadace OSF.

Do soutěže se zájemci mohou přihlásit až do 31. října 2019 zde: http://bit.ly/spolecne_otevirame_data_2019.

HARMONOGRAM SOUTĚŽE: 
1. září 2019 – zahájení soutěže
31. října 2019 – uzavření přihlášek
26. listopadu – vyhlášení výsledků soutěže

Kompletní pravidla soutěže zde: https://osf.cz/cs/pravidla-souteze-2019/.

Soutěž už se v opendatovém světě stala stálicí. V loňském ročníku soutěžilo celkem 33 aplikací. Více o oceněných v roce 2018 najdete v příloze: Vítězové 2018.

Soutěž Společně otevíráme data se koná s laskavým přispěním partnerů CZ.NIC, Y Soft, ČTÚ, Turris a Adastra.

Hlavním partnerem projektu Náš stát, naše data je společnost Y Soft.

Více informací: http://osf.cz/cs/co-delame/soutez-spolecne-otevirame-data/

 

Zdroj: tisková zpráva, 22.10.2019