Sebevražedné chování: Co dělat, když – intervence pedagoga

Vydáno: 1 minuta čtení

V doporučení najdete nabídku možných kroků, zároveň je zde oddělena role pedagogů a role pracovníků školního poradenského pracoviště, kteří po pedagogovi přebírají štafetu v řešení takových situací, to vše ideálně za spolupráce s rodinou. V praxi vidíme, že je to právě učitel, na koho se žáci obracejí či kdo si všímá varovných signálů.

Každá sebevražda je nešťastnou událostí a sebevražedné chování se nevyhýbá ani dětem a dospívajícím. Pro pedagogy je zásadní vědět, jak s tématem ve školním prostředí zacházet a co sám pedagog může udělat.

Sebevražda je obvykle dlouhodobý proces s určitým vývojem (od sebevražedných myšlenek, tendencí, plánů až k rozhodnutí vzít si život). Ukazuje se, že mnoho lidí, kteří o sebevraždě přemýšlí nebo se o ni pokusí, ve skutečnosti zažívají silnou psychickou bolest a hledají řešení, jak se jí zbavit. Sebevražda tak může být nešťastným vyústěním vnitřního utrpení.
Sebevraždě se dá předejít.

Metodický pokyn ke stažení

Materiály ke stažení na webu sebevrazdy.cz

Zdroj: MŠMT