Ruzyňské letiště nebo laboratoře místo letních táborů. Dětské univerzity připravují školám studenty.

Vydáno: 3 minuty čtení

Rodiče se perou o místa v dětských univerzitách - vědeckých "táborech" pro děti. Univerzity se snaží hravou formou přiblížit dětem, jak funguje svět, a nadchnout je pro přírodní vědy či techniku. Podle reakcí dětí a stále se zvyšujícího zájmu o tyto tábory se jim to daří.

Zazní hymna, promluví rektor a čerství absolventi skládají slib. Rozdíl je v tom, že v roli mladých inženýrů jsou žáci základních škol a na získání di­plomu z Dětské univerzity na Českém vysokém učení technickém jim stačil jeden letní týden. Program pro zvídavé školáky jich letos absolvovalo přes tři sta, do dvou dnů od spuštění přihlašování byla všechna místa rozebraná. "Zájem neustále roste," potvrdila garantka projektu Michaela Kostelecká.

Tři čtvrtiny účastníků tvoří děti zaměstnanců školy, mladšího bratra přihlásil i jeden ze studentů. Děti spí doma, na celý týden mají ale připravený program. Rodinám se líbí, jak se ČVUT předvádí a připravuje si tak budoucí studenty. Na programu má i zajímavosti, se kterými se děti obvykle nesetkají. Dostat se mohou třeba na přistávací plochu ruzyňského letiště.

Vychovávat studenty už odmala je pro vysoké školy výhodné. Většina účastníků Dětské univerzity zatím o vysoké škole nepřemýšlela, ale po týdenním kurzu mají jasno: půjdou na ČVUT. Toho využívají i jiné univerzity a v létě pořádají podobné akce.

Přestože zástupci průmyslových podniků i samy univerzity si stěžují, že zájem studentů o technické či přírodovědné obory je malý, rodiče tvrdí opak. Zájem o "vědecké" aktivity dětí v posledních letech stoupá. Někteří z nich dokonce u počítače čekali na půlnoc, aby dítě stihli přihlásit včas a o místo na letní univerzitě nepřišli.

"Cokoli vypíšeme, tak se naplní. Největší zájem je o robotiku a kurzy 3D grafiky, tam musíme zájemce odmítat," uvádí koordinátor Dětské univerzity na Technické univerzitě v Liberci Miloš Hernych. Na letní kurzy mohou děti docházet nebo je absolvovat i jako tábor − po práci v laboratořích se konají výlety či opékání buřtů jako na skautských táborech.

Kromě letních kurzů mají v Liberci celoroční program. "Zájem raketově stoupal, před šesti lety jsme začínali s osmdesáti dětmi, dostali jsme se až k osmi stům posluchačů, ale pak jsme to museli omezit. Zakládáme si na odborné práci v laboratořích v malých skupinkách," uvádí Hernych.

Podobný systém má Univerzita Palackého v Olomouci. Příměstské tábory pořádá od roku 2015 v prostorách interaktivního muzea vědy Pevnost poznání. "Chceme, aby si děti mohly exponáty vyzkoušet. Sejdou se třeba u modelu mozku a probírají, co všechno v něm je, co umí, a pak doma dokážou říct, co jsou například neurony," uvádí tisková mluvčí pevnosti Martina Vysloužilová. Dodává, že tábor má kaž­dý den jiné téma. "Když vyhlásíme termíny, do čtrnácti dnů je máme plné. Na každý turnus jsou náhradníci, a rodiče dokonce místa rezervují předem," uzavírá Vysloužilová.

Vědu pro děti využívají také neuniverzitní projekty. Příměstské tábory Věda nás baví pořádá společnost Omniveda od roku 2011, každý rok se jich účastní kolem dvou tisíc dětí v různých městech Česka. "Chtěl jsem podpořit technické vzdělávání, motivovaly mě také moje děti," vysvětluje manažer projektu Charles Peake.

Zdroj: http://archiv.ihned.cz/c1-65370880-vedecke-tabory-deti-zajimaji-skolam-pripravuji-studenty