Red Hat pomáhá žákům základních škol objevovat svět open source. Poprvé děti kódovali v Brně.

Vydáno: 3 minuty čtení

Red Hat, přední světový poskytovatel podnikového open source softwaru, který dlouhodobě podporuje školy a univerzity v České republice, uspořádal studijní den kódování pro 20 žáků z brněnské základní školy Herčíkova. S cílem rozvíjet zájem o informační technologie a technické obory obecně plánuje Red Hat v České republice realizovat dlouhodobé vzdělávací programy určené pro žáky základních škol.

První ze série vzdělávacích aktivit zaměřených na žáky základních škol proběhla ve středu 19. 6. v prostorách vývojového centra Red Hatu v Brně, které se řadí mezi největší vývojová centra společnosti na světě. Cílem bylo umožnit žákům, aby se pod vedením odborníků z Red Hatu blíže seznámili se základy kódování a open source a zažili den v běžném pracovním prostředí technologické firmy. Žáky se světem IT seznamují brněnští inženýři, kteří se vzdělávání našich nejmenších věnují dlouhodobě a ve svém volném čase vedle svých standardních pracovních povinností.

Během čtyřhodinového odpoledního bloku se žáci dozvěděli více o světě open source a jak lze využít otevřený přístup v běžných životních situacích. Žáci se naučili základy kódování pomocí jednoduchých open source softwarových programů v podobě interaktivních her. S využitím základních školních pomůcek jako jsou fixy a čtverečkovaný papír žáci symbolicky programovali cestu pro ozoboty nebo na počítačích programovali hru Code Combat, která se neovládá myší ani klávesnicí, ale pomocí příkazů programovacího jazyka. Další úrovně hry Code Combat si žáci odnesli i domů, aby si mohli dále rozvíjet nabyté znalosti.

"S ohledem na budoucnost našich současných žáků vnímáme informační technologie jako klíčové. Rozšiřováním výuky tímto směrem se snažíme udržet trend získávání nadstandardních dovedností v oblasti IT a vítáme iniciativu společnosti Red Hat nám v tomto snažení pomoci," říká Mgr. Radek Pokorný, učitel IT ze ZŠ Herčíkova pro I. a II. stupeň.

"Klíčem k dlouhodobému úspěchu jsou inovace, které je však možné realizovat pouze s přispěním kvalifikovaných odborníků. Ti se líhnou na středních a vysokých školách, ale jejich zájem o obor je potřeba vyvolávat už v mladším věku,“ říká Cynthia Mitevová, marketingová manažerka ve společnosti Red Hat a dodává, že „zaměření na žáky základních škol je dalším logickým krokem na cestě Red Hatu k neustálému zvyšování úrovně znalostního potenciálu naší společnosti."

Zdroj: Tisková zpráva ze dne 20. června 2019