Projekt se zaměřuje na zmocňování a aktivizaci mladých lidí s různými kořeny v prosazování změn v oblastech, kde se setkávají se znevýhodněním. Především v oblasti středoškolského vzdělávání naráží na systémové bariéry v podobě nerovných příležitostí, chybějící podpory a nedostatku vhodných způsobů, jak vyjádřit své obavy a hájit své zájmy.
Jehor, Vee, Niky, Nikol, Anička, Erzat, Mustafa ... To jsou jména několika mladých lidí, kteří se od loňského dubna zapojili do unikátního participativního projektu Náš hlas.
„Potřebné změny ve vzdělávání vícejazyčných dětí a mládeže komunikujeme již léta a já jsem si byla vědoma toho, že mluvíme za mladé lidi, kteří by sami měli dostat prostor se vyjádřit a sdělit své potřeby napřímo. Chceme tedy nechat zaznít hlas mladých lidí s migrační zkušeností a nechceme již mluvit o nich bez nich,“ popisuje programová ředitelka METY Kristýna Titěrová, jak v její hlavě dlouho zrála myšlenka na realizaci projektu, do kterého by se mladí lidé aktivně zapojili. Nezisková organizace META, o. p. s. se již od roku 2006 věnuje podpoře vzdělávání vícejazyčných dětí (dětí s odlišným mateřským jazykem). Aktuálně se jich v českých školách vzdělává jen na základních školách přibližně 70 tisíc, ve všech stupních je to přes sto tisíc dětí!
V METĚ tak vznikl zcela unikátní projekt Náš hlas, který dává vůbec poprvé prostor vícejazyčným mladým lidem, aby se sami vyjádřili a upozornili na to, co je třeba v českých školách začít měnit. Práce mladé akční skupiny probíhala v několika etapách. „Do projektu se nám přihlásilo mnoho zájemců a důležité bylo z nich vytvořit funkční skupinu, poskytnout jim bezpečný prostor, aby se mohli bez obav podělit o své zkušenosti, reflektovat témata, která se týkají školství, vícejazyčnosti a kulturní rozkročenosti. Sdílet, že v tom nejsou sami, že to co se jim děje je, ale vlastně i není ‚normální‘,“ říká Kristýna Titěrová.
Druhá část projektu již byla výzkumná, během které vznikl také originální a netradiční formát participačního akčního výzkumu – pikniky. Sami členové akční skupiny uspořádali celkem pět pikniků, kterých se účastnili vícejazyční žáci a žákyně i vyučující. Výstupem z pikniků jsou výzkumné zprávy, které pomohly při definování hlavních témat kampaně, třetí fáze projektu.
„Jedním z hlavních zjištění pro nás bylo, že potřeby vícejazyčných dětí jsou neviditelné a tím pádem na ně ani nikdo nereaguje,“ vysvětluje Kristýna Titěrová. Proto META přichází s kampaní, která má zvýšit povědomí o tom, že
vícejazyčné žactvo i vyučující mají neviditelné potřeby, a je potřeba adekvátní podpora nejen s ohledem na výuku češtiny, ale také na wellbeing obou těchto skupin tak, aby se ve školách všichni cítili být více slyšeni, vítáni, podpořeni a byl rozvíjen jejich potenciál.
Ve spolupráci s režisérkou Terezou Vejvodovou tak vznikly 3 spoty, ve kterých účinkují sami účastníci projektu Náš hlas. První spot poukazuje na potřebu častější a dostupnější výuky češtiny, druhé video reflektuje pocity vykořenění a kulturní odlišnosti. Třetí spot se věnuje potřebám samotných vyučujících, kteří se mohou při výuce (nejen) vícejazyčných dětí cítit ztraceni a potřebují podporu. Tyto tři spoty budou od 16. ledna podpořené kampaní na sociálních sítích a po dobu dalších dvou měsíců doplněné o dalších 12 doprovodných videí a čtyři akce pro širokou a odbornou veřejnost. Mimo jiné se 1. února uskuteční v Lichtenštejnském paláci Kulatý stůl pro vzdělávání vícejazyčných dětí pod záštitou zmocněnkyně vlády pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové.
„Začněme vícejazyčným dětem věnovat pozornost, hledejme, co potřebují a rozvíjejme jejich potenciál. Vrátí se nám to. Možná to zní jako fráze, ale pro mě je to naplněno roční zkušeností, která mě nepřestává fascinovat. Vytvořili jsme bezpečné prostředí pro sdílení a důvěru v potenciál a s tím i příležitost každého se po svém zapojit a rozvíjet. Intenzita, s jakou se skupina zapojila a co všechno jsou ochotní a schopní dělat a hlavně, co všechno se přitom společně učíme, je neuvěřitelné. Pro mě je to úplně nová kvalita spolupráce, která zcitlivuje a obohacuje,“ uzavírá programová ředitelka METY Kristýna Titěrová.
Projekt podpořil Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a zmocnění znevýhodněných skupin. Program je financován z Fondů EHP a Norska.
Zdroj: Tisková zpráva ze dne 16. 1. 2024, META, o. p. s