Přijmeme méně studentů, hrozí školy vládě, pokud jim nepřidá

Vydáno: 4 minuty čtení

Školy i univerzity chtějí přidat 15,5 miliard korun, nic z toho však možná vůbec nedostanou. Ministr financí Ivan Pilný (ANO) totiž prohlásil, že na platy učitelů v rozpočtu pro rok 2018 peníze zatím nejsou, a to i přesto, že premiér Bohuslav Sobotka slíbil, že učitelům vláda přidá již od listopadu. Akademikům zase vláda 4,5 miliardy slíbila již na jaře a zároveň stále opakuje, že peníze na platy učitelů jsou prioritou. 

Akademici chtějí navýšení o 4,5 miliard pro vysoké školy pro rok 2018, odboráři na platy učitelů základních a středních škol zase požadují až 11 miliard korun. Zatímco o platech pro učitele jako o prioritě mluví premiér i ministr financí, peníze pro akademiky se zřejmě nenajdou. Ti tak plánují na začátek září protestní akce. Ta první, mírnější, se bude konat 1. září v Betlémské kapli v Praze a sejdou se na ní zástupci rektorů, odborů, ředitelů škol, učitelů a dorazit by měl i ministr financí Ivan Pilný.

Pokud se 4,5 miliardy najít nepodaří, univerzity zřejmě budou muset přikročit k razantnějším řešením. Podle místopředsedy Rady vysokých škol Tomáše Opatrného by nemělo smysl zavírat školy či týden neučit, jelikož by to studenti nepocítili tolik, jako ti na základních a středních školách.

„Místo toho, aby se u nás vysoké školství rozvíjelo, tak bude muset být plánovitě utlumováno. Jestliže vysoké školy nebudou financovány tak, aby mohly zajistit kvalitní výuku pro ten počet studentů, který vzdělávají, tak jim nezbude nic jiného než vzdělávat méně studentů. Nezměníme to však ze dne na den,“ řekl pro Echo24 Tomáš Opatrný. 

 

Bude o nás slyšet, říká rektor

O tom, že vysoké školy budou v září slyšet v rozhovoru pro Echo24 mluvil i rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. „My neumíme zastavit vlaky nebo metro, ale můžeme upozorňovat veřejnost moderními i standardními prostředky, jako jsou plakáty či billboardy. Říkám, že o nás bude slyšet a budeme vidět, to mohu slíbit.“ Rektor bude již dnes s ministrem Pilným o financování vysokých škol jednat.

Ačkoliv u regionálního školství je vůle pro navýšení platů zřejmě vyšší, zatím je vše jen v rovině slibů, před blížícími se volbami. Zatímco premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) souhlasí s návrhem odborářů, aby navýšení platů pro učitele o 15 procent a pro nepedagogické pracovníky o 10 procent přišlo již v listopadu 2017, ministr financí to nechce. 

„Bylo by rozumné, kdyby se zvýšení platů bylo až od 1. ledna 2018, protože je to i zásah nejen do aktuálního rozpočtu, ale také do rozpočtů krajů,“ uvedl v České televizi Pilný. Celkem odbory žádají na platy učitelů 11 miliard korun. Pilný však takové navýšení podle svých slov v rozpočtu pro rok 2018 nenavrhne. Bude tedy na vládě, jak moc bude chtít zvýšit navrhovaný padesátimiliardový deficit. „Rozpočet předložený vládě bude obsahovat výdaje kapitol a částka na platy ve výši 12 miliard bude uvedena zvlášť. Vláda se rozhodne, jak s tou částkou naloží,“ dodal Pilný.

Hrozí stávka učitelů

Pokud se peníze nenajdou, odbory a učitelé hrozí i stávkou. „Někteří mě vyzývají ať od čtvrtého září vyhlásíme stávku, ale já říkám, že když se jedná, tak se tyto věci nevyhlašují. Ale i tento scénář si připravit musíme, kdyby k tomu mělo dojít, tak to nemůžeme udělat ze dne na den,“ řekl pro Echo24 předseda školských odborů František Dobšík. Dodal, že ale nechce, aby to vypadalo, že chtějí někomu vyhrožovat.

„Z toho, co vím, jsme přesvědčeni, že peníze pro učitele v rozpočtu jsou,“ doplnil s tím, že důležitá jsou pro něj především slova premiéra Sobotky. 4. září se schází vláda, která rozhodne, zda a kolik peněz na platy učitelů i akademiků půjde. Na základě výsledku bude reakce odborů podle Dobšíka následovat.

Předsednictvo školských odborů bude o dalším postupu jednat již tento čtvrtek. Na pondělí je pak na půdě Univerzity Karlovy plánováno setkání zástupců všech, kteří se zúčastní zářijových protestních akcí. 

Zdroj