Prevence infekce bakterií legionella

Vydáno: 2 minuty čtení

Doporučení dle SZÚ 

Vzhledem k postupnému rozvolňování opatření proti šíření epidemie COVID-19 se dostává do popředí otázka opětovného otevření některých provozů, včetně ubytovacích zařízení – hotelů, penzionů atp. Již při uvolňování po první vlně pandemie na jaře 2020 vydal Státní zdravotní ústav (SZÚ) upozornění v souvislosti se zvýšeným rizikem výskytu bakterie Legionella v rozvodech zejména teplé vody. Po dobu uzavření či omezení provozu těchto objektů přirozeně dochází k situaci, kdy v rozvodech teplé vody klesla její teplota a současně voda v systémech stagnovala, což vytváří ideální podmínky pro rozvoj bakterií Legionella.

Pro prevenci možných nákaz je tedy třeba dle upozornění SZÚ před uvedením do provozu systémy rozvodu zejména teplé vody řádně desinfikovat nejlépe prostřednictvím profesionální firmy, a především ověřit (ne)přítomnost bakterií Legionella v systému. 

Doporučení SZÚ, které lze nalézt zde obsahuje i odkaz na doporučený postup Evropské pracovní skupiny pro Legionelly (ESGLI).

Tento dokument popisuje jednotlivé body vedoucí k zachování bezpečného provozu ubytovacích zařízení (celé znění v anglickém jazyce zde).

 

Základní body doporučeného postupu:

  • Proveďte úplnou dezinfekci rozvodného systému vody a propláchněte jej do všech výstupů, abyste dosáhli 50 ppm volného chloru nebo ekvivalentního prostředku po dobu nejméně jedné hodiny a ověřte, zda je této úrovně dosaženo i na nejvzdálenějších odtocích, doplňte desinfekční prostředek podle potřeby. Případně kontaktuje specializovanou firmu pro čištění rozvodů vody.
  • Vypláchněte a znovu naplňte systém, abyste dosáhli běžných provozních cílových úrovní dezinfekce (případně naplnili systém vodou z vodovodního řádu).
  • Vodu zahřejte ideálně na 60° C, otevřete všechny výstupy (kohoutky) a propláchněte všechny vývody.
  • Monitorujte teplotu vody a po dvou dnech proveďte odběr teplé vody (případně jej objednejte u laboratoře) pro stanovení bakterií Legionellaové (mikrobiologické vzorky odebrané do 48 hodin po dezinfekci mohou vykazovat falešně negativní výsledky).
  • Pokud obdržíte vyhovující výsledky, systémy horké a studené vody jsou pod kontrolou a objekt je bezpečný k využívání.

 

 

Zdroj: www.alsglobal.com