Pravěk, k tabuli! Jak si pračlověk cestu do škol našel

Vydáno: 2 minuty čtení

Nová výstava k vidění od 7. října!

Připravujeme pro Vás novou výstavu, která představí historii výuky o našich nejstarších dějinách. Naleznete ji v přízemních prostorách muzea, včetně historického sklepa, kde chystáme jeskyni lovců mamutů.

Pomocí dobových školních obrazů, učebnic, školních pomůcek, ale i skutečných archeologických nálezů, mapuje výstava vývoj učební látky v celé její šíři. A to od dob, kdy byla historie vývoje Země i člověka spojována s dogmaty vyučovanými v rámci biblického dějepisu, přes nenápadné uvedení této látky do výuky prostřednictvím geologie a přírodopisu až po plnohodnotné zařazení studia pravěku do osnov dějepisného vyučování. Nedílnou součástí pedagogických činností byla experimentální archeologie, jež obohacovala školní i mimoškolní činnost a o jejíž zařazení do výuky se snažil především spisovatel a učitel Eduard Štorch. Právě jeho odkazu je věnována významná část výstavy, včetně vystaveného rukopisu knihy Bronzový poklad a mnoha archeologických nálezů, které učinil se svými žáky.

Interaktivními prvky výstavy budou repliky pravěkého náčiní a samozřejmě připravujeme také edukační program pro školy.

Výstava bude otevřená od 7. října 2022 do 3. září 2023.

Dne 15. října 2022 se můžete těšit na Mamut(y) v muzeu ve spolupráci s Oddílem experimentální archeologie Mamuti, v rámci Mezinárodního dne archeologie.

Ve dnech 24. a 25. listopadu 2022 se v muzeu uskuteční mezioborový seminář Učitelé a archeologie.

Na konci září 2022 si budete moci poslechnout podcast „S Komenským u mikrofonu“ s kurátorkou výstavy Martinou Halířovou.

Zdroj: https://www.npmk.cz/muzeum/expozice-vystavy/kratkodobe-vystavy