Poutní místo Neratov zaplaví radost z umění mladých talentů, kteří v rámci ZUŠ Open podpoří místní sdružení

Vydáno: 4 minuty čtení

Po úspěšné realizaci společného projektu základních uměleckých škol Královéhradeckého a Pardubického kraje v loňském roce se ZUŠky opět vrací na poutní místo Neratov, aby spojily své síly v rámci celostátního happeningu ZUŠ Open. Ten již IV. rokem pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené s cílem podpořit a zviditelnit jedinečný systém uměleckého vzdělávání v ČR. V rámci happeningu ZUŠ Open chystají školy ke svátku sv. Václava pestrý nejen hudební program pod názvem Společně to zvládneme, kterým ožije 27. září místní kostel Nanebevzetí Panny Marie i celá obec. Heslo letošního ročníku happeningu zní ZUŠ Open pomáhá. Výtěžek z dobrovolného vstupného poputuje Sdružení Neratov, které dlouhodobě pečuje o tělesně postižené. Cílem tohoto projektu je taktéž poukázat na výjimečnou hodnotu činnosti Sdružení Neratov. „Od samého počátku obnovujeme Neratov společně s lidmi zdravotně postiženými a potřebnými – tedy nikoliv pro ně, ale pro nás všechny!" říká farář Josef Suchár, který stojí za obnovou obce.

Školy z Královéhradeckého a Pardubického kraje chystají hudební doprovod poutní mše svaté v 10 hodin, kterou bude celebrovat pater Josef Suchár a slavnostní koncert nejlepších sólistů a orchestrů obou krajů v 15 hodin. Mezi 11 a 15 hodinou bude pod širým nebem v bezprostřední blízkosti kostela doprovodný hudební program a výtvarné dílny pro děti a jejich rodiče.Je úžasné sledovat, jak i v takto nelehké době ZUŠky zmobilizovaly síly a připravily krásný program, který bude na mnoha místech pomáhat,“ dodává patronka Magdalena Kožená. Akce patří k vrcholům IV. ročníku ZUŠ Open v kraji a koná se pod záštitou hejtmana Královéhradeckého kraje Jiřího Štěpána a hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického. V rámci ZUŠ Open proběhne v obou krajích i mnoho dalších akcí, koncertů, divadel či tanečních představení pod taktovkou základních uměleckých škol.

V rámci mše svaté i slavnostního koncertu budou striktně dodržována všechna protiepidemická opatření.

Vrcholem letošního ročníku bude 6. listopadu společný koncert mladých umělců v katedrále sv. Víta ve prospěch Arcidiecézní charity, na jehož dramaturgii a interpretaci se podílejí žáci a pedagogové ze ZUŠ napříč celou republikou. Velké společné akce chystají také například školy ve Zlíně, Vysokém Mýtě, v Ostravě, Litni či Brně. Kompletní program je k dispozici na www.zusopen.cz.

ZUŠ Open připravuje již po čtvrté tým Nadačního fondu Magdaleny Kožené, jehož cílem je upozornit na zcela jedinečný systém uměleckého vzdělávání, kterým se odlišujeme od ostatních zemí ve světě. Do letošního ročníku ZUŠ Open se původně zapojilo více než 420 škol a připravilo bohatý program v rámci pětidenního festivalového modelu v květnu. Snahou pořadatelů je přenést co nejvíce z původního programu na podzimní termín. ZUŠky jsou také mimořádnou sítí pro vyhledávání talentovaných studentů. O podporu mladých talentů pečuje Akademie mentoringu uměleckého vzdělávání MenART, do kterého se aktivně v roli mentorů zapojují přední čeští umělci.

Více informací na www.zusopen.cz nebo na www.facebook.com/zusopen.

Program:

10:00 - Slavnostní mše svatá – celebruje Mons. Josef Suchár, hudební vstupy žáci a pedagogové ZUŠ Střezina, Týniště nad Orlicí, Rychnov nad Kněžnou, Irena Pohl Houkalová – soprán

14:00 - Slavnostní koncert ZUŠ Královéhradeckého a Pardubického kraje

11:00 – 15:00- doprovodný program

Přehled vybraných top akcí ZUŠ Open 2020

4. 7. - ZUŠ Open pro Večer dobré vůle, Velehrad

29. 7. - 4.9. - výstava výtvarné sekce stipendijní Akademie MenART a ZUŠ V. Talicha Městská galerie Beroun

14. - 16. 8. - ZUŠ Open na Maraton hudby v Brně, 

4. 9. – 6. 9. - ZUŠ Open a ZUŠKA? ZUŠKA! na Zlín Film Fest

20. 9. - ZUŠ Open Zlínského kraje

26. 9. - ZUŠ Open pomáhá ve Vysokém Mýtě škol Pardubického kraje

27. 9. - ZUŠ Open k svátku sv. Václava v Neratově Královéhradeckého a Pardubického kraje

3. 10. - ZUŠ Open v Litni Středočeského kraje a hostů z pražských ZUŠ

12. 10. - Slavnostní absolventské vystoupení stipendistů Akademie MenART, NoD, Praha

17. 10. - Slavnostní koncert stipendistů klasických hudebních oborů Akademie MenART, Rudolfinum, Sukova síň, Praha

6. 11. - ZUŠ Open v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, Praha

11. 11. - ZUŠ Open k svátku sv. Martina pražských škol v Břevnovském klášteře, Praha

19. 11. - Mladé talenty s Janáčkovou filharmonií, Dům kultury města Ostrava

21. 11. - ZUŠ Open pro svatovítské varhany, katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha, Praha

 

Více informací a další program je k dispozici na www.zusopen.cz/program/.

 

Zdroj: Nadační fond Magdaleny Kožené a základní umělecké školy v ČR

>