Pohár pro absolutního vítěze a zlaté medaile na evropské přírodovědné olympiádě EUSO získal český tým

Vydáno: 2 minuty čtení

Mladí čeští vědci dosáhli v mezinárodní soutěži mladých přírodovědců EUSO (European Union Science Olympiad) ve slovinské Lublani obrovského úspěchu a získali pohár pro absolutního vítěze a zlaté medaile. Letos se od 28. dubna do 5. května konal již 16. ročník této týmové soutěže, která propojuje přírodovědné disciplíny – fyziku, chemii a biologii. Za každou zemi se jí mohou zúčastnit dvě tříčlenná družstva studentů ve věku do 17 let, doprovázená třemi vedoucími mentory za jednotlivé vědecké obory. Na soutěž jsou vysíláni vybraní vítězové předmětových olympiád.

Zlatý tým tvořili: Jan Obořil z Klasického a španělského gymnázia Brno-Bystrc, David Kamenský z Gymnázia a Jazykové školy Břeclav a Jiří Janoušek z Gymnázia Budějovická v Praze 4.

Druhý tým složený Karolíny Fárníkové a Adama Mendla z Gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře a Ondřeje Pelánka z Klasického a španělského gymnázia Brno-Bystrc získal stříbrné medaile.

V letošním roce se soutěže zúčastnilo 25 zemí, které do soutěžního klání vyslaly 50 týmů. Česká republika se tímto výsledkem řadí mezi nejúspěšnější evropské země a opakovaně prokazuje efektivní systém práce s mladými přírodovědnými talenty. Přípravě a výběru studentů za Českou republiku se před zahájením EUSO věnuje Talentcentrum Národního institutu pro další vzdělávání ve spolupráci s vysokoškolskými pedagogy. Letos to byli prof. RNDr. Jan Černý, Ph.D., a RNDr. Lenka Libusová, Ph.D., z katedry buněčné biologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, doc. RNDr. Jan Kříž, Ph.D., z katedry fyziky Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové a doc. Ing. Petra Bajerová, Ph.D., z katedry analytické chemie Chemicko-technologické fakulty Univerzity Pardubice.

Myšlenka uspořádat soutěž EUSO vznikla v roce 2002 v Irsku. U jejího zrodu stál Michael Cotter z Dublin City University, který ji založil s cílem oslovit co nejvíce mladých vědeckých nadějí, podpořit jejich odborný růst a vytvořit platformu pro jejich setkávání a srovnávání znalostí a praktických dovedností. První ročník EUSO se konal roku 2003. V době, kdy celá Evropa volá po mladých a šikovných vědcích a technicích, kterých je na evropském trhu práce stále nedostatek, se investice do podobných akcí jistě vyplatí. To, co činí soutěž EUSO výjimečnou, je její mezioborové zaměření a důraz na řešení komplexních praktických úloh. Kromě vyhledávání mladých talentů v oblasti přírodních věd patří mezi priority EUSO také rozšíření spolupráce mezi členskými zeměmi EU v oblasti školství a vzdělávání. Více informací naleznete na: https://www.euso2018.si

Zdroj: Tisková zpráva NIDV