Pan ministr ocení úspěšné středoškolské studenty. Mezi oceněnými nebude chybět nejlepší mladá vědkyně Evropy.

Vydáno: 2 minuty čtení

Ve středu 13. prosince 2017 převezmou ocenění z rukou ministra školství, mládeže a tělovýchovy středoškolští studenti, kteří Českou republiku letos úspěšně reprezentovali v předmětových olympiádách v Evropě, Asii a Americe. Mezinárodních soutěží se zúčastnilo 80 středoškoláků, ocenění získalo 78 z nich. Mezi oceněnými nebudou chybět Karina Movsesjan, Martin Mátl nebo Jan Bláha. Slavnostní setkání soutěžících z mezinárodních olympiád se uskuteční v Národní technické knihovně od 14 hodin.

Čeští středoškoláci uspěli v globální konkurenci bezmála 4,5 tisíce účastníků. „V letošním roce jsme měli v mezinárodních soutěžích opravdu silné zastoupení. Probojovat se do předmětové olympiády na světové úrovni je velmi náročné. Naši středoškoláci dokázali uspět i v porovnání se studenty z Číny, Jižní Koreje, států západní Evropy, USA, Kanady, ale i dalších zemí a získali 18 zlatých, 25 stříbrných, 28 bronzových medailí a 7 čestných uznání. Zaslouží si naše uznání a obdiv,“ říká Helena Plitzová, ředitelka Národního institutu pro další vzdělávání (NIDV).

Nejúspěšnější českou soutěžící je Karina Movsesjan, studentka Prvního českého gymnázia v Karlových Varech. Na Mezinárodním veletrhu vědy a techniky INTEL ISEF, který se konal v Los Angeles, získala 1. hlavní cenu a také zvláštní cenu „Stockholm International Youth Science Seminar“. Karina Movsesjan se zabývá biochemií a byla vyhlášena nejlepší mladou vědkyní Evropy. Svou práci „Mutace v DNA-opravném proteinu RAD51 a jeho úloha při genomové nestabilitě a vzniku nádorů“ prezentovala letos na Evropské soutěži pro mladé vědce (EUCYS) v estonském Tallinu a získala 1. hlavní cenu v oboru Biochemie a zvláštní cenu „International London School“, spojenou s týdenním pobytem v Londýně. Dalšími úspěšnými studenty byli Martin Mátl, student Gymnázia tř. Kpt. Jaroše v Brně, který získal 2. hlavní cenu v oboru Botanika a Jan Bláha, student Gymnázia a Střední odborné školy v Přelouči, který obdržel 4. hlavní cenu v oboru Biochemie.

Setkání soutěžících z mezinárodních olympiád s představiteli MŠMT a zástupci Talentcentra NIDV můžete sledovat také online. Předávání cen bude živě streamováno na You Tube: https://www.youtube.com/watch?v=Z069jNklyPc

Zdroj: Tisková zpráva NIDV