O nejčastějších chybách při spolupráci asistenta pedagoga a učitele v dalším díle podcastu Zapojme všechny

Vydáno: 2 minuty čtení

V pokračování podcastu Zapojme všechny se Zbyňkem Němcem, lektorem Nové školy a učitelem z Pedagogické fakulty UK, redaktorka Adéla Pospíchalová zjišťuje, jak by měla vypadat funkční spolupráce mezi asistentem pedagoga a učitelem. Navíc se dozvíte, jakých chyb by se měly obě strany v ideálním případě vyvarovat.

Přesto že se v mateřských i základních školách v posledních letech počet asistentů pedagoga výrazně zvyšuje, často ředitelé ani samotní učitelé netuší, jak je správně zapojit do výuky i celkové činnosti školy. K vymezení svých kompetencí navíc asistent nemá často dostatečné vzdělání a zpočátku ani potřebné zkušenosti. Proto se může stát, že všichni účastníci nějakým způsobem chybují.

Jaké jsou nejčastější chyby? Nejčastěji asi přílišná horlivost asistenta pedagoga, který dělá práci za žáka, čímž brání  jeho rozvoji, dále nevyjasněné kompetence asistenta pedagoga ve třídě nebo nedostatečné metodické vedení ze strany učitele ale i přeceňování role asistenta pedagoga ve vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami.

Jaká je role asistenta pedagoga, co musí nastavit učitel a jak může pomoci s nastavením spolupráce ředitel školy se dozvíte v novém dílu podcastu: https://zapojmevsechny.cz/clanek/detail/podcast-9-dil-nejcastejsi-chyby-ve-spolupraci-asistenta-pedagoga-a-ucitele.

PhDr. Zbyněk Němec, Ph.D. je speciální pedagog. Vyučuje na Pedagogické fakultě Karlovy Univerzity. Sám před lety působil jako asistent pedagoga, posléze se této problematice věnoval jako pracovník speciálně pedagogického centra, lektor kurzů organizace  Nová škola, o.p.s.,  a také v rámci výzkumu na Pedagogické fakultě UK. Své bohaté zkušenosti zúročil v mnoha publikacích zaměřených na práci asistentů. S kolegy z Nové školy o.p.s. provozuje webové stránky www.asistentpedagoga.cz.

Podcast Zapojme všechny

Nové díly podcastu o společném vzdělávání Zapojme všechny publikujeme vždy jednou za 14 dní ve čtvrtek. Moderátorky Marta Kozdas a Adéla Pospíchalová si v nich povídají s odborníky na vzdělávání a výchovu a také s rodiči a žáky či studenty.

Podcast vzniká v projektu Podpora společného vzdělávání v pedagogické praxi a je součástí webové aplikace pro pedagogy a rodiče Zapojmevšechny.cz. Dostupný je také například prostřednictvím aplikací Spotify, Google Podcast nebo Apple Podcast.

 Řízení školy online

Zdroj: Pozvánka, podcast Zapojme všechny.