Nominujte aktivní mladé lidi na Cenu Gratias Tibi 2018

Vydáno: 3 minuty čtení

Ještě do 28. února je možné nominovat aktivní mladé lidi na Cenu Gratias Tibi 2018 (z latiny „Děkuji Tobě“). Cena je určena těm, kterým není lhostejný svět kolem nás a snaží se ho různými aktivitami obohatit. Letos v květnu bude udělována již po páté. Za celou historii bylo přihlášeno více než 600 projektů. Jejich zaměření je velmi pestré, od charitativních sbírek přes pomoc seniorům, oživování veřejného prostoru, komunitní projekty až po vzdělávací a osvětové kampaně upozorňující například na závažná onemocnění.

Řízení školy onlineMladí lidé o sobě dávají stále více vědět, vidí problémy a výzvy ve svém okolí a mají touhu věci měnit. Dokáží se nadchnout pro věc, hledají řešení, přichází s projekty a iniciativami. Chceme jim dát najevo, že si jejich záslužné činnosti vážíme a inspirovat tak jejich další následovníky.

Ocenění mohou získat projekty, počiny a aktivity jak jednotlivců, tak celých skupin. Zapojit se mohou třídy, třídní kolektivy, skautské oddíly, neformální skupiny atp. Je možné přihlásit i vlastní projekt.

Cena je udělována ve třech věkových kategoriích:

  • základní škola
  • střední škola
  • do 30 let

Iniciátorem a hlavním organizátorem Ceny Gratias Tibi je společnost Člověk v tísni a její program Jeden svět na školách, který se už od roku 2001 snaží inspirovat mladé lidi k aktivnímu, zodpovědnému a otevřenému přístupu ke světu, v němž žijeme. Cena má od počátku podporu výrazných partnerů, kteří se dlouhodobě podílí na podpoře občanské společnosti v České republice.

Jak vše probíhá?

Z přihlášených projektů vybere tři finalisty v každé kategorii odborná porota, složená ze zástupců partnerských organizací, médií a osobností veřejného života. Ceny Gratias Tibi budou předány vítězům jednotlivých kategorií dne 15. května 2018 v Lucerně. Slavnostní večer bude natáčet Česká televize, mediální partner projektu. Diváci České televize mají možnost prostřednictvím online hlasování vybrat z celkových devíti finálových projektů svého favorita - tomu je pak udělena „Cena České televize“.  

V roce 2018 bude také udělena „Cena Nadace O2 za přínos ve vzdělávání“. Ta je určena projektům, které napomáhají rozvoji netradičních forem a oblastí vzdělávání.

Co laureáti Ceny získávají?

Řízení školy onlineVšichni vítězové získávají finanční odměnu pro účely dalšího rozvoje svých projektů a také studijní cestu do zahraničí. Mimo to jsou jim nabízeny exkurze u partnerů Ceny (například České televize, zpravodajského portálu Aktuálně.cz nebo Knihovny Václava Havla).

Všichni nominovaní mají navíc možnost zapojit se do absolventského programu pro účastníky projektů Jednoho světa na školách, v jehož rámci mohou absolventi navzájem sdílet své zkušenosti s realizací projektů a dále rozvíjet své schopnosti.

Registrace projektů pro letošní ročník probíhá do 28. února 2018, a to prostřednictvím webového formuláře, který je k dispozici na  www.gratiastibi.cz.

Zdroj: Tisková zpráva Jeden svět na školách, Člověk v tísni, o.p.s.