Neprodloužený nouzový stav, jaké jsou nyní možnosti? Otevřou se školy?

Vydáno: 2 minuty čtení

Dne 11.2.2021 Poslanecká Sněmovna neprodloužila nouzový stav. Ten by měl tak ke 14.2.2021 skončit.

Během nouzového stavu mohla vláda vydávat tzv. krizová opatření vlády. Vládou bylo vydáno i krizové opatření č. 13 ze dne 7. 1. 2021, které bylo následně prodlouženo do 14.2.2021 na základě krizového opatření č. 56 ze dne 22. 1. 2021. Těmito opatřeními je do 14. 2. 2021 zakázána, resp. omezena osobní účast žáků na vzdělávání. Tato krizová opatření končí a bez krizového stavu nemohou být vládou prodloužena.

Vedle toho ale může (i bez nouzového stavu) vydávat Ministerstvo zdravotnictví takzvaná mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví. Mezi právníky se vedou spory, co by mělo být v krizových opatřeních vlády a co v mimořádných opatřeních Ministerstva zdravotnictví.

Pokud všichni političtí aktéři zůstanou nečinní, tak se v pondělí 15.2.2021 školy otevřou. Je to možné, ale dle našeho názoru nepravděpodobné. Předpokládáme, že Ministerstvo zdravotnictví vydá identické mimořádné opatření, kterým osobní účast žáků ve škole omezí, resp. zakáže. Že to může udělat, potvrzuje rozsudek Městského soudu v Praze č. j. 10 A 35/2020-261 ze dne 7. 5. 2020, ze kterého vyplývá, že zavření škol může nařídit i Ministerstvo zdravotnictví na základě zákona o ochraně veřejného zdraví. Existuje i možnost toho, že by vláda udělala právní kličku a nouzový stav vyhlásila znovu, nebo by pravděpodobně mohli provoz škol omezit i jednotliví hejtmani na základě vyhlášení tzv. stavu nebezpečí pro jednotlivé kraje.

Zdroj: Pro redakci Řízení školy Alice Frýbová, AK Holubová advokáti s. r. o.