MŠMT trvá na navýšení rozpočtu pro vysoké školy

Vydáno: 1 minuta čtení

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Stanislav Štech dnes ráno podpořil před Strakovou akademií doktorandy v požadavcích na zvýšení jejich stipendií, která v současnosti činí 7500 korun. Ministr vyjádřil přesvědčení, že letos se rozpočet pro vysoké školy pravděpodobně zvýšit podaří, chtěl by ale, aby tomu tak bylo i v příštích letech. Kromě navýšení peněz na stipendia doktorandů je nutné výrazně přidat i na investice a rozvoj kvality vysokoškolského vzdělávání. K zastavení propadu financování vysokého školství a postupnému narovnávání finanční situace škol je zapotřebí 4,5 mld. korun, které MŠMT prosazuje do rozpočtu na rok 2018.

„Je reálné, že dojde k navýšení pro vysoké školy více než je přislíbených 700 milionů. Vláda si uvědomuje, že máme-li vyrovnat deficity financování vysokých škol z minulých let a chceme také nastoupit cestu orientace na kvalitu a diferenciaci vysokých škol, tak k tomu nutně potřebujeme prostředky, které nebudou jen na hranici přežití,“ řekl ministr Štech a pokračoval: „Pokud jde o navýšení peněz pro vysoké školy, já v tuto chvíli beru v potaz prohlášení pana premiéra, že vysoké školy jsou první na řadě v rozdělování prostředků, které byly shromážděny. Já se budu snažit bojovat za co nejvíc.“

O rozpočtu bude vláda definitivně rozhodovat za týden.

Zdroj