MŠMT obsadilo druhé místo v soutěži hodnotící uzavřenost veřejné správy

Vydáno: 2 minuty čtení

MŠMT obsadilo druhé místo v hlasování veřejnosti v soutěži Otevřeno/Zavřeno, která hodnotí kvalitu přístupu k informacím, účasti na rozhodování, svobody projevu a otevřených dat. Předmětem nominace byla neochota zpřístupnit anonymizovaná maturitní data ze státních maturit. MŠMT získalo 194 hlasů. Více o soutěži a výsledky hlasování veřejnosti najdete ZDE.

Popis pro porotu

Data s výsledky žáků u státní maturity existují, jejich anonymizace je relativně snadná. Správcem dat je MŠMT. Školský zákon (§ 183c) zakazuje poskytnout data na žádost dle Infozákona, ovšem nic nebrání správci zveřejnit z vlastní iniciativy. Ministerstvo o to bylo vícekrát požádáno, Úřad pro ochranu osobních údajů vyjádřil souhlas. MŠMT však stále odmítá s odůvodněním, že je třeba „eliminovat neodborné, mediálně zajímavé nakládání s výsledky“ a že „bezbřehé zveřejňování dat je ke škodě věci“ (Citace z dopisu nám. Fidrmuce z 21.10.2015).

Hodnocení organizátora

V době otevřených dat je postup MŠMT „pravěký“, obava z „neodborného nakládání s výsledky“ jednak principiálně lichá, jednak protiústavní. Protiústavní je též ustanovení školského zákona, zakazující poskytnutí dat na žádost, které MŠMT prosadilo v r. 2015 v reakci na žádosti, kterým by jinak muselo vyhovět.

Zdroj: http://www.eduin.cz/clanky/msmt-obsadilo-druhe-misto-v-soutezi-hodnotici-uzavrenost-verejne-spravy/

Informace z webu Otevřená společnost

Ve 14. ročníku soutěže jsme přijali od občanů celkem 162 nominací. Po jejich prověření postoupilo k hlasování odborné poroty i široké veřejnosti 95 nominací - 58 na anticenu ZAVŘENO, 37 na pozitivní OTEVŘENO. Zajímavým trendem letošního ročníku je právě nárůst pozitivních nominací. Odborný garant soutěže Oldřich Kužílek k tomu dodává: „Ukazuje se, že stále více úřadů a institucí zapojuje otevřenost do své činnosti jako klíčový prvek, na kterém staví svou úspěšnost a efektivitu.“

Definitivní výsledky hlasování veřejnosti i odborné poroty jsme dne 29. září 2016 zveřejnili na slavnostním vyhlášení v prostoru Galerie Kavárny Louvre a PROHLÉDNOUT SI JE MŮŽETE ZDE!

Zdroj: http://oz.otevrenaspolecnost.cz/