MŠMT chystá velké oslavy výročí J. A. Komenského

Vydáno: 2 minuty čtení

350. výročí úmrtí Jana Amose Komenského (2020) a zároveň 430. výročí jeho narození (2022) připomene Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy společně s Ministerstvem kultury řadou vzpomínkových akcí, jejichž příprava začne už v příštím roce.

Materiál, ve kterém je představen harmonogram jednotlivých akcí, dnes vzala na vědomí vláda. Kromě jiného vznikne rozsáhlá encyklopedie o životě a díle Jana Amose Komenského, jejímž cílem bude zprostředkovat zainteresované veřejnosti plastický obraz osobnosti v celé šíři jeho duchovního odkazu, seznámit zájemce s dobou, v níž žil a tvořil a poskytnout čtenáři alespoň základní představu o různých směrech a oblastech bádání o Komenského životě a díle.

Dalším z projektů bude mezinárodní výstava s názvem "Odkaz J. A. Komenského pro 21. století", která bude připravena ve spolupráci se zahraničními muzejními organizacemi. Stálé expozice s tématem J. A. Komenského vzniknou v Uherském Brodě i v nizozemském Naardenu.

V této souvislosti byla ustavena a jmenována pracovní skupina, která je složená jak z odborníků působících na ministerstvech školství a kultury, tak napříč akademickou sférou, včetně vybraných specialistů z muzejní oblasti. Po pracovní linii se koordinací bude zabývat Markéta Pánková, ředitelka Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského a ředitel odboru muzeí Ministerstva kultury Pavel Hlubuček.

Zdroj