Mladí a aktivní. Debata s výraznými osobnostmi nastupující generace

Vydáno: 3 minuty čtení

Ve středu 1. února pořádá Jeden svět na školách, vzdělávací program společnosti Člověk v tísni, ve spolupráci s Centrem současného umění DOX panelovou debatu mladých lidí, kteří se aktivně angažují ve veřejném prostoru a politice. Mezi panelisty budou například reportér a filmař Janek Rubeš, který byl časopisem Forbes v roce 2016 zařazen mezi 30 nejtalentovanějších lidí do 30 let, mladý aktivista Jakub Čech nebo politik Dominik Feri.

Cílem organizátorů je motivovat mladé lidi k občanskému angažmá a ukázat jim, že měnit věci kolem sebe můžou i ve svém věku. „Potkáváme mnoho občansky aktivních mladých lidí, kteří mají nápady a dovedou je uvádět v život. Věříme, že svými zkušenostmi můžou inspirovat další. Podle sociologických studií je totiž přirozeně aktivní jen 10 % populace. Pak je tu ale polovina až dvě třetiny lidí, kteří se dají k aktivitě strhnout,“ říká Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách ze společnosti Člověk v tísni. 

V publiku zasedne na 170 převážně mimopražských středoškoláků. V rámci dvou debatních bloků budou mít možnost dozvědět se o zkušenostech svých vrstevníků, kteří se navzdory svému nízkému věku už výrazně občansky angažují. Kromě již zmíněných Janka Rubeše, Jakuba Čecha a Dominika Feriho budou se studenty diskutovat i účastníci soutěže Hledá se LEADr., která hledá budoucí lídry občanské společnosti a motivuje mladé lidi ke vstupu do komunální politiky, a zástupci České středoškolské unie.

„Neřekl bych, že se mladí lidé o dění kolem sebe nezajímají, ale je potřeba, aby dostali impuls. Důležití jsou učitelé, kteří v mladých dokážou zájem vzbudit,“ míní aktivista Jakub Čech, držitel zvláštní ceny poroty Gratias Tibi 2016, kterou Člověk v tísni uděluje aktivním mladým lidem.

Debata se koná ve středu 1. února 2017 od 10.30 do 14.30 v Centru současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7. Její součástí bude i komentovaná prohlídka výstavy HAVEL, kterou DOX aktuálně pořádá, a nového prostoru této galerie, unikátní vzducholodě Gulliver.

Organizátorem je Jeden svět na školách, vzdělávací program společnosti Člověk v tísni, který dlouhodobě pracuje s mladými lidmi i učiteli. Je provozovatelem audiovizuálního portálu JSNS.CZ, vzdělávací platformy pro pedagogy, která jim zdarma nabízí více než 220 – převážně dokumentárních – filmů a metodiku jejich využití ve výuce. Mezi jeho další projekty patří například Studentské volby, Příběhy bezpráví – Měsíc filmu na školách nebo kampaň Proti ztrátě paměti. Na jaře uvede druhý ročník soutěže Hledá se LEADr. a již počtvrté udělí Cenu Gratias Tibi pro aktivní mladé lidi. Spoluorganizátorem debaty je Centrum současného umění DOX.

Kontakty:

Lída Součková, mediální koordinátorka vzdělávacího programu Jeden svět na školách

lida.souckova@jsns.cz

tel. 777 787 967, 226 200 431

Svou účast prosím potvrďte telefonicky nebo e-mailem.