Ministryně jednala s rektory o změně financování VŠ

Vydáno: 1 minuta čtení

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová jednala s rektory o připravovaných změnách ve financování vysokých škol. O novém modelu financování veřejných VŠ, který by měl začít platit od roku 2018, diskutovala ministryně se zástupci předsednictva České konference rektorů a se zástupci regionálních univerzit.

Řízení školyDůležitou roli v novém systému financování bude hrát výkonová a kvalitativní složka. MŠMT proto s rektory spolupracuje na novém nastavení indikátorů pro jednotlivé typy škol. V hodnocení by měla být nově zohledněna také míra úspěšnosti ukončování studia a atraktivita dané vysoké školy. Ta by současně zohledňovala výběrovost vysoké školy spolu se zájmem o zápis na danou školu.

V roce 2018 bude ministryně Valachová požadovat navýšení rozpočtu vysokých škol o 4,5 miliardy korun plus 830 milionů na programové financování. Peníze by měly jít na a na celkové posílení rozpočtu vysokých škol, navýšení doktorských stipendií a podporu oborů s významnou společenskou potřebností.

Zdroj