Mediální gramotnost se vyplatí!

Vydáno: 5 minut čtení

Startuje čtvrtý ročník Týdnů mediálního vzdělávání, všechny aktivity nabízí online

Dneškem startuje již čtvrtý ročník Týdnů mediálního vzdělávání, které pořádá Jeden svět na školách (JSNS), vzdělávací program společnosti Člověk v tísni. V reakci na aktuální situaci a uzavření škol přizpůsobila organizace jejich podobu online výuce. Mediálnímu vzdělávání se tak mohou věnovat se svými dětmi také rodiče, kteří mají k dispozici materiály i z domova. Projekt je zaměřen na rozvoj mediální gramotnosti a kritického myšlení žáků základních a středních škol.

Nabízí řadu aktivit a materiálů, například elektronickou cvičebnici MQposilovnu, dokumentární filmy nebo online debatu českých novinářů. Součástí letošní nabídky jsou poprvé také materiály pro 1. stupeň základních škol.„Reagujeme na aktuální situaci a v souvislosti s uzavřením škol přesouváme Týdny mediálního vzdělávání ze školních tříd do online prostředí. Vedle vyučujících tak mohou naše materiály poprvé využít i rodiče s dětmi ze svého domova. Pro vyučující ze zapojených škol jsme připravili balíček několika tištěných publikací a didaktických materiálů k jejich vlastní odborné přípravě a k užití ve výuce,“ uvádí Karel Strachota, ředitel Jednoho světa na školách.

MQposilovna e-cvičebnice (2. stupeň základních škol a střední školy)

Jedním z nových materiálů je e-cvičebnice, takzvaná MQposilovna, sloužící k posílení mediální gramotnosti žáků a studentů. Sestává z 10 lekcí vhodných zejména pro žáky 8. a 9. třídy základních škol a středoškoláky. Každá lekce obsahuje video a několik úloh k vyplnění. Trénink je podle náročnosti rozdělený na dva okruhy – Základní trénink a Kruhový trénink pro pokročilé.

„Chtěli jsme vytvořit materiál, který bude dobrým nástrojem pro vyučující. S jeho použitím se mohou zajímavou formou věnovat mediálnímu vzdělávání i mimo školní lavice. E-cvičebnice je navržena tak, aby s ní žáci mohli pracovat zcela samostatně.Zároveň jsme vybírali taková videa, která jsou pro žáky a studenty atraktivní zpracováním i tematicky,“ uvádí Sandra Telenská, koordinátorka Týdnů mediálního vzdělávání.

Jednotlivé lekce se věnují důležitým mediálním tématům. Digitální stopě, kterou zanecháváme na sociálních sítích a možnostech jejího zneužití nebo závislosti (nejen) na počítačových hrách. Dalším tématem jsou přesvědčovací techniky reklamy v kombinaci s tématem online půjček. Tato lekce je tedy na pomezí mediální a finanční gramotnosti. V neposlední řadě je v e-cvičebnici zařazena lekce o problematice konspiračních teorií a otázce, jak poznat důvěryhodné informace. Na závěr se MQposilovna věnuje také vzniku zpravodajství a rozdílům mezi veřejnoprávními a soukromými médii.

Součástí materiálů jsou také tři zábavné výukové spoty, které dovádějí některá rizika online prostředí až do absurdna.

Jeden svět na školách také nabízí k pověšení do tříd nebo doma bonusovou sadu pestrobarevných plakátů Mediální gramotnost se vyplatí, které poskytují vhled do rizik online prostředí hravou formou. 

V digitálním světě (1. stupeň základní školy)

V rámci Týdnů mediálního vzdělávání mohou vyučující se svými žáky nebo rodiče s dětmi využít také nový animovaný seriál V digitálním světě. Jeden svět na školách tak reaguje na dlouhodobý nedostatek výukových materiálů v oblasti mediální výchovy na prvním stupni základních škol. Přibližuje dětem prostředí „nul a jedniček“ a seznamuje je se základními pojmy a nástroji digitálního světa jako jsou vyhledávače, cookies nebo „lajky“. Vysvětluje principy tvorby bezpečného hesla, rozebírá důvody rodičovské kontroly a upozorňuje na nezbytnost ověřování informací. Otevírá i problematická témata jako jsou například projevy nenávisti a rizikového chování na internetu.

Média veřejné služby v době koronakrize
Jeden svět na školách nechtěl studenty a vyučující ochudit o diskuzi s novináři, a proto přináší také přímý přenos debaty s názvem Média veřejné služby v době koronakrize. Debatovat budou ti, kteří řídí zpravodajství našich veřejnoprávních médií. Konkrétně Radka Matesová Marková, šéfredaktorka České tiskové kanceláře, Zdeněk Šámal, ředitel zpravodajství a sportu České televize a Jan Pokorný, ředitel zpravodajství Českého rozhlasu. Debatu bude moderovatnovinář Robert Břešťan, šéfredaktor investigativního serveru Hlídacípes.org.Diváci budou moci prostřednictvím chatu pokládat novinářům své dotazy. Živý přenos proběhne 14. května od 10 hodin na facebookové stránce Jednoho světa na školách a na webové stránkce jsns.cz/tmv, kde bude také uchován záznam debaty.

Bonusové balíčky pro učitele

Prvních 120 zapojených škol získá bonusový balíček, obsahující vzdělávací materiály, které je možné využít ve výuce. Balíček bude zasílán zdarma poštou. Obsahuje novou plakátovou sadu „Mediální gramotnost se vyplatí“, příručku Podoby ruské propagandy, plakát k animovanému seriálu V digitálním světě, metodickou příručku Krok za krokem a knihu Hrůza! Šok! Média! od serveru Hlídacípes.org.

Vyučující, rodiče, žáci a studenti mají také možnost zhlédnout některý z více než třiceti dokumentárních filmů z okruhu mediálně-vzdělávacích lekcí v nabídce JSNS.CZ.

 

Zdroj: Tisková zpráva ze dne 4. května, Člověk v tísni, o. p. s.