Letošním pražským Ámosem je Veronika Svobodová

Vydáno: 2 minuty čtení

Letos žáci základních a středních škol nominovali do ankety Zlatý Ámos rekordních 92 učitelek a učitelů. Ne všechny přihlášky splňovaly závazné podmínky, a tak v regionálních kolech bude o titul nejoblíbenějšího učitele/učitelky České republiky bojovat 75 vyučujících.

První z celkem osmi regionálních kol se uskutečnilo 16. ledna v pražském Škodově paláci, kde sídlí Magistrát hlavního města Prahy. Devět žákovských týmů před porotou obhajovalo kandidaturu svého oblíbeného učitele či učitelky. Pět jich bylo ze základních škol, dva z gymnázií a po jednom ze zdravotnické školy a akademie řemesel.

Úkolem tříčlenných dětských týmů bylo přesvědčit porotu, že právě ta jejich paní učitelka či pan učitel si titul Zlatý Ámos zaslouží nejvíc. Někteří to pojali volněji, jiní se pečlivě připravovali. Porota si všímala nápaditosti, smyslu pro humor i vzájemného vztahu mezi učiteli a jejich žáky. Pražské kolo mělo i jednu raritu. Nominována totiž byla i paní Kateřina, kterou děti znají z Divadla Spejbla a Hurvínka. I když je to zdánlivě jen loutka, je to paní učitelka. Pod její přihlášku se podepsala více než stovka příznivců, a protože splnila i další podmínky, organizátoři ji zařadili mezi soutěžící.

Držitelkou pražského Ámose pro rok 2020 se stala Veronika Svobodová z jazykové základní školy na Praze 4. Do březnového semifinále porota poslala i Karolínu Záhořovou, která učí na zdravotnickém lyceu.

Semifinále proběhne 11. března v reprezentativních prostorách ministerstva školství. Tady už budou muset sami bez svých svěřenců, spolu s dalšími vítězi regionálních kol, bojovat o postup do finále. To je již tradičně spojeno se Dnem učitelů 28. března. Až tehdy se dozvíme, kdo se stane 27. Zlatým Ámosem. „Vítězi jsou ale všichni,“ říká ředitel a zakladatel ankety o nejoblíbenějšího učitele České republiky Slávek Hrzal. „Vyhráli u svých žáků, a to je ocenění nejvyšší.“

 

Zdroj: http://www.msmt.cz/letosnim-prazskym-amosem-je-veronika-svobodova