Květen láká k výuce v zahradě

Vydáno: 2 minuty čtení

Nadace Proměny Karla Komárka pořádá po celý květen akci Měsíc školních zahrad. Jako člen Mezinárodní asociace školních hřišť a zahrad (ISGA) podporuje v České republice myšlenku širšího využití těchto venkovních prostor ve výuce. Nadace spolu s dalšími partnery neziskového sektoru teď začíná lákat malé i velké k výuce na vzduch pomocí neotřelé živelné náplně.

Čtyři rodiny živelných skřítků zasílají vždy na konci týdne dětem prosbu o pomoc. Zemní skřítky, kteří se ozvou jako první, vystřídají skřítci větrní a vodní. Jako poslední se ozvou sluneční skřítci. Sady her vážící se k jednotlivým tematickým týdnům jsou určené dětem od tří do sedmi let (tzv. průvodci skřítků) i pro jejich větší kamarády ve věku šest až jedenáct let (tzv. odvážní průzkumníci).

„Výuka ve školních lavicích a pravidelný pohyb jen během pár hodin v tělocviku je už dávnou minulostí. Jsem proto ráda, že naše nadace podpoří kampaň částkou 150 000 Kč. Peníze půjdou na aktivity, které pedagogům i žákům umožní učit se venku. Moderní trend hnát výuku ven kladně ovlivňuje celou řadu oblastí – ať už jde o zvyšování soustředění, zapojování znevýhodněných žáků nebo zmírňování problémů v chování,“ podotýká programová ředitelka Nadace Proměny Karla Komárka Petra Lepková Melingerová.

Děti se během května zapojují do celé řady aktivit. Na konci každého týdne pak pomohou skřítkům daného živlu opravit nebo postavit obydlí. Dovednosti nutné pro stavbu nasbírají právě díky tomu, že prožily týden v přírodě, kde určitý živel důkladně objevovaly. Hry jsou velmi dobře vyzkoušené, jejich výhodou je kromě pestrosti fakt, že nabízejí výzvy pro různé typy osobností.

Důležitým nástrojem pro zapojení do her je aplikace „zamiluj si přírodu“, kterou je možné v květnu využívat zdarma. Aplikace v sobě obsahuje řadu tipů, jak pomáhat budovat lidí vztah k přírodě a zlepšovat soustředění. Rodiče a učitelé mohou využívat také aktivní skupinu na sociální síti učíme se a hrajeme si venku. Více inspirace pro výuku venku naleznete na webových stránkách naší kampaně, kde jsou uvedení také všichni partneři letošní akce.

 

Zdroj: Nadace Proměny Karla Komárka