Kulatý stůl P2P v Ostravě: Kritická debata o kritickém myšlení v dnešní škole

Vydáno: 2 minuty čtení

V prostorách Impact HUBu Ostrava dnes u kulatého stolu zasednou odborníci na vzdělávání, aby diskutovali na téma „Kritické myšlení v dnešní škole v Moravskoslezském kraji“. Zaměří se zejména na podporu rozvoje dovedností pro výuku kritického myšlení u pedagogů a možnosti spolupráce státní správy, škol a dalších organizací v kraji při začleňování kritického myšlení do výuky. Své názory zde představí odborníci z oblasti vzdělávání napříč veřejnými i soukromými institucemi. Kulatý stůl je završením pilotního Projektu Lidé lidem (People to People) realizovaného v Moravskoslezském a Ústeckém kraji, který vytváří prostor pro sdílení zkušeností a inspiraci v oblasti vzdělávání. Projekt organizuje olomoucká vzdělávací organizace ARPOK, o.p.s. ve spolupráci s British Council, britskou organizací podporující mezikulturní spolupráci a příležitosti ve vzdělávání.

Přímý přenos kulatých stolů v Ostravě (dnes od 11 hodin) a v Ústí nad Labem (26. 3.) zajištěný ČTK je možné sledovat na: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/kriticka-debata-o-kritickem-mysleni-v-dnesni-skole-videoprenosy/1732325.

„Cílem kulatého stolu je společně se zamyslet, jak posunout zkušenosti pilotního projektu dále a jak mohou jednotliví aktéři vzdělávání v regionu přispět k rozvoji kritického myšlení na školách,“ uvedla Lenka Pánková, ředitelka organizace ARPOK. „U kulatého stolu se sejdou lidé, se kterými jsme během posledních šesti měsíců pracovali. Slibujeme si od toho, že debatu obohatí i jejich zkušenosti s britským přístupem,“ dodává Marta Brichová, programová manažerka české části Projektu Lidé lidem za British Council.

Projekt Lidé lidem probíhá ve své pilotní fázi v Ústeckém a Moravskoslezském kraji od listopadu 2018 do března 2019. Podporuje celospolečenskou soudržnost prostřednictvím aktivit v oblastech sociálního podnikání, komunitního umění a rozvoje kritického myšlení ve školách. V rámci podpory kritického myšlení žáků se uskutečnily například workshopy pro učitele, poslední proběhne 19. 3. v Pardubicích, či únorová studijní návštěva do Velké Británie. Ta českým odborníkům představila vzdělávání učitelů, hodnocení, inkluzi a inspekční systém v Británii.

Projekt Lidé lidem je realizován také v Maďarsku a na Slovensku. Více o projektu na: https://www.ceskenoviny.cz/special/lide-lidem-british-council/

Zdroj: Tisková zpráva ze dne 18. března 2019; Donath Business & Media