Konference Média a volby

Vydáno: 3 minuty čtení

Ve středu 11. dubna pořádá Jeden svět na školách (JSNS), vzdělávací program společnosti Člověk v tísni, konferenci s názvem Média a volby. Konference se bude konat ve vzdělávacím centru Nadace ABF na Václavském náměstí v Praze. Je určena především vyučujícím základních a středních škol, ale také účastníkům z řad odborné veřejnosti a zájemcům o oblast mediálního vzdělávání. Cílem setkání je reflexe uplynulých parlamentních a prezidentských voleb, a to jak z hlediska těch, kteří se podíleli na marketingu volebních kampaní jednotlivých stran a kandidátů, tak z hlediska novinářů, kteří o předvolebním dění informovali veřejnost a účastnili se politických debat.

Program konference je naplánován v rozmezí od 9 do 15.30h. Bude zahájen Karlem Strachotou, ředitelem JSNS. Ten představí výsledky výzkumu „Stav výuky mediální výchovy na středních školách“ a také stávající a připravované mediálně-vzdělávací aktivity JSNS.
Následovat bude panelová debata na téma „Předvolební kampaně“, které se zúčastní Daniel Prokop z agentury Median, politolog Pavel Šaradín, Radka Hrstková (manažerka marketingu a PR, vedoucí kampaně Michala Horáčka) a Jakub Hussar (režisér, který se podílel na přípravě kampaně Pavla Fischera). Moderátorkou debaty bude Andrea Procházková, finalistka soutěže Hledá se LEADr.

Odpolední část programu bude zahájena blokem tří souběžně probíhajících přednášek: 1. Jan Tvrdoň z projektu Demagog.cz se ve své přednášce zaměří na ověřování faktů a rozlišování informací od dezinformací. 2. Aleš Pištora z Vyšší odborné školy publicistiky se bude zabývat tématem veřejného mínění a toho, jakou roli hrají v jeho ovlivňování média. 3. Třetí přednášky se zhostí dvojice lektorů kritického myšlení Ondřej Havlíček a Martin Vraný (criticalthinking.cz). Budou se věnovat základům kritického myšlení, chybám v logice, kognitivním zkreslením a argumentačním faulům.

Na 14h je plánována druhá panelová debata, a to na téma „Předvolební debaty“. O tom, jak předvolební dění vnímali novináři a jak se na volební debaty připravovali, pohovoří moderátorka Českého rozhlasu Veronika Sedláčková, moderátor České televize Jakub Železný, zástupce šéfredaktora Seznam Zprávy Jiří Kubík a komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk. Program bude ukončen v 15.30h. Debatu bude moderovat Adam Široký, taktéž finalista soutěže Hledá se LEADr.

Pod tímto odkazem najdete podrobný program konference.

Konference Média a volby je součástí projektu Mediální vzdělávání, kterému se JSNS dlouhodobě věnuje. Do portfolia jeho aktivit v této oblasti, kromě organizace seminářů a konferencí pro vyučující, patří:

  • audiovizuální výukové lekce vhodné pro potřeby základních a středních škol dostupné prostřednictvím portálu JSNS.CZ,
  • analýzy mediálních sdělení pomocí metodické koncepce „5 klíčových otázek“,
  • pravidelné vydávání elektronického Bulletinu MV a jeho rozesílka více než tisícovce uživatelů, kteří se k odběru Bulletinu přihlásili,
  • iniciování Platformy pro mediální vzdělávání,
  • organizace Týdnů mediálního vzdělávání.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Člověk v tísni, o. p. s.