Když chcete koupit byt a místo toho se stanete nájemcem

Vydáno: 1 minuta čtení

Prohlížíte si inzeráty, hledáte nové bydlení, chcete si koupit byt. Do oka vám padne pěkný 2+1, který by po všech stránkách vyhovoval. Podívejte se však na ten inzerát pozorně – opravdu se nabízí ke koupi byt, anebo se nabízí podíl v bytovém družstvu? To je totiž po právní stránce velký rozdíl.

V prvním případě si pořídíte bytovou jednotku, která bude skutečně ve vašem vlastnictví, a nejspíš se též v souvislosti s koupí stanete členem společenství vlastníků jednotek. S touto jednotkou bude moci volně nakládat. Řízení školy online

Ve druhém případě koupíte členský podíl v družstvu, se kterým je spojeno právo nájmu k určitému bytu vlastněného družstvem. Spolu s tím se stanete členem bytového družstva. Byt, ve kterém budete bydlet, nebude ve vašem vlastnictví, budete „jen“ jeho nájemcem, což přináší určitá omezení.

Právně je to totiž rozdíl!

Celý článek a související vzory dokumentů k dispozici zde >>>

Zdroj: Autor Petr Bezouška, PRK Partners pro portál Vzorné právo