Sledujte hnízda ve vašem okolí. Aktivní mapa projektu Čapí hnízda sleduje průběh hnízdění čápů pomocí mnoha drobrovolníků po celé ČR. Můžete se připojit, můžete sledovat mapu, můžete sledovat svého "oblíbeného" čápa.
Mapa čapích hnízd
Jakmile čáp přiletí na hnízdo, na mapě se údaj objeví. Není tam? Můžete to nahlásit i Vy.
Průběh hnízdění čápů bílých sledujeme již 11 let. Na mapě hnízd si můžete přečíst informace o daném hnízdě a zároveň pozorovat, co se v něm v průběhu sezóny děje. Čápi postupně přilétají během jara a hnízda opouští v srpnu.
|
Mapa čapích hnízd: https://projekty.birds.cz/capihnizda/mapa |
Hnízda tradičně obsazují nejdříve čápi na západě a jihozápadě Česka, kteří to k nám mají ze zimovišť na jihu Evropy docela "blízko". Jejich čapí kolegové a kolegyně, kteří letí východní tahovou cestou, přilétají později. Cesta ze zimovišť ve východní a jihovýchodní Africe je velmi dlouhá a náročná.
Zajímavý dvanáctiminutový dokument o čápech připravila Česká společnost ornitologická: https://www.youtube.com/watch?v=zkQelR1G2Vc
Čapí webkamery
Kamery jsou neocenitelným pomocníkem při sledování průběhu hnízdění čápů. Na webu birdlife.cz najdete přehled těch nejkvalitnějších záběrů a živých pozorování čapích hnízd v ČR.
Loni se v ČR vyvedlo 2373 mláďat. Čapí mláďata vylétla nakonec z více než 830 hnízd. Jak to bude letos?
Zdroj: https://www.birdlife.cz/capi/; https://www.facebook.com/photo?fbid=1370389825128070&set=a.599572612209799