Jeden svět představuje filmy, které naprší (a uschnou) v březnu

Vydáno: 16 minut čtení

Klimatická změna a její dopady na lokální krajinu – to je téma, které se rozhodl akcentovat letošní Jeden svět pod heslem Až naprší a uschne. Ekologickým tématům se festival věnuje takřka od svého založení a poslední tři roky mají filmy s touto tematikou své místo v kategorii Zemětaje. Právě ta se letos stala hlavní tematickou kategorií. Na ekologii a přírodu jsou zaměřené i všechny dokumenty v rámci virtuální reality, která bude doplněná o speciální přírodní instalaci. „Spojením kreativních dokumentů, doprovodných akcí a VR projektů chceme ukázat téma klimatické krize v co nejširším měřítku ta pestrost záběru je oproti jiným festivalům, řešící stejné téma, unikátní. Můžete se třeba na workshopu naučit fermentovat sezónní zeleninu, zajít si na film o enviromentálním rasismu, o kterém se u nás skoro vůbec nemluví a poté se spojit s přírodou v našem mrtvém lese v Doxu a ponořit se do emocionálního enviromentálního víru ve VR.“, říká programový ředitel festivalu Ondřej Moravec. Jeden svět se letos koná už po dvaadvacáté, v Praze od 5. do 14. března a poté v dalších 35 městech po celé České republice.

Festival zahájí na Oscara nominovaný film Země medu. Mezinárodně oceňovaný dokument o tradiční včelařce Hatidze Muratové nabízí pohled nejen na mizející řemeslo v dechberoucích scenériích hornaté oblasti Severní Makedonie, ale je i silným podobenstvím o stavu naší civilizace. Poklidný život Hatidze, která žije sama se svou nemocnou matku v místě, kde kdysi bývala horská vesnice, naruší kočovná rodina, která ve včelařství vidí potenciál pro vlastní obohacení. Poetický a skromným, leč mnohovrstevnatý snímek ukazuje, co znamená žít v souladu s řádem přírody a plně ho přijmout. Do české distribuce jej uvede společnost Artcam Films.

Kromě hlavní kategorie Zemětaje festival obsáhne i každoroční tři soutěžní kategorie (Česká soutěž, Mezinárodní soutěž a Máte právo vědět) a dalších třináct tematických kategorií. Mezinárodní soutěž představí dokumenty zahraniční produkce, které vynikají jedinečným autorským přístupem a budou tak usilovat o cenu za nejlepší film a režii. Ve světové premiéře se představí film Agnieszky Zwiefky Jizvy o kontroverzní životní cestě bývalé bojovnice Tamilských tygrů, v mezinárodní premiéře uvede festival dokument Ninosca. Ten je portrétem stejnojmenné ženy z Nikaragui, jejíž život sledoval režisér Peter Torbiörnsson (oceněný v roce 2002 na Jednom světě cenou za nejlepší režii) od útlého dětství na vesnice dalších 40 let až po její imigrací za prací do Španělska, aby mohla zajistit rodinu. Konkurentem jí budou mimo jiné tři filmy oceněné na festivalu Sundance. V roce 2015 byly z Norské galerie ukradeny dva obrazy české umělkyně Barbory Kysilkové, která se v dokumentu Malířka a zloděj spřátelí s jedním ze zlodějů a vznikne tak unikátní souznění dvou zdánlivě odlišných lidí. Režisér Radu Ciorniciuc ve filmu Acâş, můj domov pozoruje život rodiny v deltě řeky Dunaj na předměstí Bukurešti, která je vlivem gentrifikace nucená k přesunu do města. Rodina je ústředním tématem i v dokumentu Iryny Tsilyk Země je modrá jako pomeranč. Ten ukazuje život svobodné matky Anny a jejích 4 dětí ve válečné zóně na Ukrajině.

Porota Václava Havla oceňuje v rámci soutěžní kategorie Máte právo vědět filmy, které výjimečným způsobem přispívají k ochraně lidských práv nebo představují silné příběhy lidí, kteří za lidská práva aktivně bojují. Jedním z nich je snímek Advokátka, který zachycuje nekončící boj za soudní spravedlnost izraelské právničky Ley Tsemel, která celou svou kariéru brání práva Palestinců. Film uvede sama hlavní protagonistka. Bývalá popová hvězda z Vietnamu, dnes disidentka Mai Khoi, která Jeden svět navštívila už v roce 2017 jako členka poroty Václava Havla, uvede dokument Mai Khoi & The Dissidents. Ten ukazuje její přerod z prominentní zpěvačky v nepřítelkyni komunistického režimu, která upozorňuje na nesvobodu panující v zemi. Posádka lodi Sea-Watch 3 pod velením kapitánky Caroly Rackete zachránila více než čtyři desítky uprchlíků před utonutím ve Středozemním moři. Jak to k tomu došlo, ukazuje film Loď Sea-Watch3

O nejlepší dokument v České soutěži bude bojovat celkem jedenáct filmů, z toho pět ve světové premiéře. Mezi ně patří snímek Apoleny Rychlíkové Češi jsou výborní houbaři, který okem mimozemské sondy sleduje klimatické změny v Česku. Klimatickou změnou a emocemi, které vyvolává převážně u žen, se zabývá v dokumentu Žal žen režisérka Andrea Culková. Portrét musherky Jany, která se vydává se psím spřežením na nejdelší závod v Evropě Finnmarksløpet představí film Lindy Kallistové Jablonské Psí láska. Hlavní město Mongolska obývá v současnosti jeden a půl milionu lidí, polovina populace celé země. Jestli se padesátiletému Tumurbaatorovi, který sem přijíždí, splní sen o lepším životě uvidí diváci ve filmu Anji Sauvé Clubb Nomád ve městě. Jak využívá Putinovská garnitura odkazu Velké vlastenecké války, aby získala podporu obyvatel, sleduje režisér Dmitry Bogolyubov ve filmu Provinční městečko E.

Různé pohledy na role muže a ženy, jejich roli ve společnosti, v práci a rodině představí dokumenty v tematické kategorii Mužství a ženství. Finsko v poslední době proslulo coby země emancipovaných žen. Mezinárodně oceňovaný tvůrce Joonas Berghäll tento věhlas koriguje portrétem přepracovaných, zlomených, pijících a frustrovaných finských mužů ve filmu Nejšťastnější muž na zemi. Oproti tomu v Nigérii jako by ženy ani nebyly součástí veřejného života. Aktivistka známá jako „Paní F“ ve stejnojmenném dokumentu Chrise van der Vorma pořádá workshopy a veřejná vystoupení, na nichž si ženy před svou komunitou snaží doslova vydupat potřebný respekt. Respekt – především sama k sobě – získává po mnoha letech i hrdinka filmu Lekce lásky Jola, která celý život dělala to, co se od ní očekávalo. V devětašedesáti nechává minulost za sebou a začíná znovu žít.

To, že žádný systém, ať už politický, sociální či justiční, není dokonalý, dokládají dokumenty v kategorii Mezery v systému. Například bytová krize a současný problém gentrifikace – na to se zaměřuje režisér Fredrik Gretten ve snímku Vylidněno, který se snaží přijít na to, proč se atraktivní města stávají jen kulisami, kde už běžní lidé nemohou žít. Jaké osudy se schovávají za světly neonů ve tvaru srdcí v obytných vozech na kraji silnice odhaluje film Lovemobil. Režisérka Elke Lehrenkrauss natočila intimní portréty žen, které lákají projíždějící do speciálního privátu, aby jim prodaly na chvíli svá těla. Režisérka Maya Newell v této kategorii představí poetický snímek Mám to v krvi, který sleduje svérázného a tvrdohlavého chlapce, který hledá vlastní identitu mezi kulturou domorodých Australanů, z níž pochází, a většinovou australskou společností, v jejímž systému vyrůstá.

Novou kategorií je letos i Diagnóza, tedy kategorie s dokumenty o zdraví a zdravotnictví. Jedno z nejlepších pečovatelských míst pro nemocné s Alzheimerovou chorobou je v thajském Čiang Mai. Právě z tohoto prostředí pochází film Matka, který ukazuje život pečovatelky Pomm a Mayi – nemocné ženy ze Švýcarska, jejíž rodina ji do Thajska umístí. Film Půlnoční rodina poukazuje na zoufalý nedostatek státních sanitek v Mexico City a soukromníky, kteří se na vlastní pěst starají o ambulantní převoz pacientů v nouzi. V roce 2015 vypukl v bukurešťském klubu požár, který si vyžádal životy 64 lidí. Více, než polovina z nich však zemřela až v nemocnicích. Důvody úmrtí, ale i pochybení v nemocnicích odkrývá investigativní dokument Kolektiv, který je součástí i mezinárodní soutěže.

Novou regionální kategorií je i Číná mocná i bezmocná. V té diváci uvidí dokument o čínském disidentovi žijícím v exilu Čínský umělec v exilu, který svým uměním bojuje proti totalitnímu státu. Proti němu, a nevyléčitelné nemoci, bojuje i Si-mej ve stejnojmenném snímku. Když v 90. letech země vyhlásila placenou kampaň dárcovství krve a plazmy, nechali se chudí rolníci zlákat snadným výdělkem. Jenže katastrofální hygienické podmínky vedly ke zhruba 300 tisícům případům nakažení virem HIV a k následné ostrakizaci nemocných. Mimo pohledů na interní poměry v Číně, ukazuje kategorie i to, jak Čína funguje za svými hranicemi. Jaká úskalí s sebou nese čínský projekt na vybudování novodobé Hedvábné stezky a co se stane, když se začne budovat u zapadlé gruzínské vesnice? To divák uvidí ve filmu Tunel.

Situaci v zemích s nedemokratickým režimem ukazuje tradiční kategorie Cesty ke svobodě. Do ní se letos výrazněji zařadily i dokumenty, které vznikly díky lokálním tvůrcům. Jednou z nich je filipínská režisérka Alyx Ayn Arumpac, ta přináší snímkem Aswangděsuplné svědectví o válce proti drogám, kterou vyhlásil svému lidu prezident Rodrigo Duterte. Súdánská režisérka Marwa Zein se ve filmu Chartúmský ofsajd vydala mezi mladé ženy v Chartúmu, které bez profesionálního vybavení a v utajení trénují fotbal. Jejich výkony i nadšení jsou sice srovnatelné s muži, ale súdánská vláda nechce o ženském družstvu ani slyšet.  Jak se na nedemo,kratické země dívají zahraniční tvůrci ukazuje například snímekVálka umění. Norský režisér Tommy Gulliksen vzal do Severní Koreji skupinu umělců „ze Západu“ na kulturní výměnu. První krok ale k vzájemnému pochopení nestačí a snímek   ilustruje, jak moc se mohou lidé vyrůstající v jiném prostředí lišit.

Na výzvy i nástrahy moderních technologií upozorňují dokumenty z tradiční a populární kategorie Jedna nula. Pohled na současný vývoj domácích humanoidních robotů, kteří čím dál přesvědčivěji vychází vstříc naší potřebě přisuzovat lidské znaky pokročilým strojům, ukazuje film Ahoj, robote.  Časosběrný portrét mladého mnicha z kláštera v odlehlém koutě bhútánských hor Zazpívej mi ukazuje, co se stane, když mniši dostanou chytré telefony a počítačové hry. Snímek tak nabízí k zamyšlení jedno z méně diskutovaných rizik digitální revoluce. Tabuizované téma zneužívání dětí na internetu otevírá radikální experiment a očekávaný film Barbory Chalupové a Víta Klusáka V síti.

Vybočují z davu a ke každodennímu životu přistupují jinak, než je obvyklé – to jsou protagonisté dokumentů z kategorie Ať žije život. Například ve filmu Prolomit ticho se čtyři filmoví nadšenci snaží obnovit lesk stříbrného plátna v Súdánu a zakládají filmový klub. (Ne)závislost na svobodě a jízdě nákladními vlaky, které ji poskytují, sdílejí ve filmu Tímhle vlakem jedu ženy, které sami cestují skrze Ameriku. Ve filmu Když rajčata poslouchají Wagnera bratranci Aleco a Christos v malé vesnici v Řecku pouští ve snaze o zkvalitnění úrody rajčatům klasickou hudbu a vymýšlí, jak vrátit život do farmářského kraje, v němž zůstala už jen hrstka starousedlíků.

Mezinárodně uznávané a oceňované dokumentární filmy, které zaznamenaly úspěch na zahraničních festivalech diváci uvidí v tradiční kategorii Panorama. Mezi nimi bude například film Válečný fotograf — intimní portrét fotografa a držitele ocenění World Press Photo Jana Grarupa, který pětadvacet let fotografuje válku a náhle musí čelit rodinným výzvám. Nebo náhled do zákulisí nejvyšší světové politiky očima bývalé švédské ministryně zahraničí Margot Wallström, která si při nástupu do funkce předsevzala, že bude prosazovat feministickou zahraniční politiku, představí film Feministryně. Díky snímku Dopis se divák dozví o lynčování desítek starých žen a mužů v Keni, kteří jsou obviňováni z čarodějnictví – často vlastními příbuznými

Retrospektiva: Nanfu Wang

Čínská režisérka žijící v Americe na sebe upozornila svým debutovým filmem Hooligan Sparrow z roku 2016 o lidskoprávní aktivistce Jie Chaj-jen. Film byl uveden na filmových festivalech ve více než 25 zemích a dostal se do užší nominace na Oscara v kategorii nejlepší dokumentární film. V rámci retrospektivy představí nejen svůj první film, ale i dokument Jsem tvé druhé já a svůj poslední snímek Národ jedináčků, který na festivalu Sundance obdržel Velkou cenu poroty za nejlepší dokumentární film.

Oscarové filmy na Jednom světě

V letošním programu Jednoho světa najdou diváci i filmy, které byly nominovány na prestižní filmové ocenění Oscar. Jedním z nich je zahajovací dokument Země medu. K tomu se přidá na Oscara již podruhé nominovaný režisér a člen poroty Mezinárodní soutěže Feras Fayyad, který představí svůj poslední film Jeskyně o syrské lékařce Amáni Ballour, která ve východní Ghútě vede podzemní nemocnici. Ze Sýrie je i film Pro Samu. Dramatický příběh novinářky a filmařky Waad Al-Kateab, která zachycuje průběh nekončícího konfliktu jako svědectví pro svou čerstvě narozenou dceru Samu, byl kromě nominace na Oscara oceněn i cenou BAFTA. Do české distribuce jej uvede společnost Artcam Films.

Mluvící kino

Mluvící kino přináší sérii exkluzivních debat se zahraničními experty a osobnostmi k vybraným tématům letošního ročníku Jednoho světa: protesty v Hong Kongu, zhoršující se dostupnost bydlení, dopady klimatické krize či měnící se role mužů v současném světě.

Letos přijali pozvání bývalá ministryně zahraničí ve Švédsku Margot Wallström, politický aktivista, člen politického hnutí Demosisto v Hongkongu a člen letošní poroty Václava Havla Amon Yiu Yeuk-wa, nebo zvláštní zpravodajka OSN Leilani Farha, která se zabývá dostupností bydlení po celém světě. O změně klimatu bude hovořit jeden z předních světových klimatologů a odborníků na problematiku oceánů a extrémních klimatických jevů Stefan Rahmstorf. Dan Doty, terapeut, který má široké zkušenosti s psychologickou pomocí mužů a dospívajícím a se svou organizací Evryman pořádá setkání podpůrných skupin a pobyty v americké divočině, bude mluvit o tom, jaká je role mužů v 21. století.

Všechny debaty se konají v Kině 35 a budou simultánně tlumočeny z angličtiny do češtiny, tři z nich také do českého znakového jazyka.

East Doc Platform představí nejzajímavější dokumentární projekty

Po deváté bude nedílnou součástí Jednoho světa East Doc Platform, která filmovým fanouškům i profesionálům nabídne od 7. do 13. března bohatý program s řadou masterclasses, přednášek a prezentací připravovaných filmů zdarma.

Ty nejzajímavější projekty ze střední a východní Evropy přinese East Doc Forum, na němž nebude chybět připravovaný film Veroniky Liškové Návštěvníci či projekt sledující netradiční boj jakutského šamana proti Putinovi. Tradiční ostře sledovaná prezentace Czech Docs… Coming Soon přiblíží pět dokončovaných českých a koprodukčních dokumentů, mezi nimi Ve jménu Alláha Francesca Montagnera, v němž autor z bezprostřední blízkosti sleduje život zradikalizovaných dětí bosenského imáma. Dalším z vrcholů East Doc Platform bude moderovaná panelová diskuze Filmem proti režimu: jak natáčet a neztratit svobodu, během níž se zahraniční filmaři podělí mj. o své velmi konkrétní zkušenosti s nátlakem ze strany režimu či zkorumpovaných zákonodárců.

Filmoví profesionálové, kteří se chtějí zúčastnit kompletního industry programu East Doc Platform, si mohou zakoupit industry akreditaci do 21. 2. Otevřený program probíhá v angličtině a je přístupný zdarma bez akreditace.

Zavěšená vstupenka

Vstupenka do kina může pro někoho představovat nedosažitelný luxus. Jeden svět proto vymyslel tzv. zavěšenou vstupenku. Ta vznikla právě proto, aby se do kina mohli podívat všichni – i ti, co si to nemohou z různých důvodů dovolit. Stejně jako v loňském roce bude u infostánku festivalu v pasáži Lucerna možnost během festivalu zakoupit jeden lístek navíc a nechat ho na místě tzv. zavěšený na určeném věšáku. Stejnou možnost bude nabízet i druhý infostánek ve Městské knihovně na Mariánském náměstí.

Letošní novinkou pro návštěvníky, kteří se chtějí do projektu zapojit a darovat někomu vstup do kina, je možnost koupení více vstupenek rovnou po spuštění předprodeje. Zakoupené vstupenky pak stačí přinést do kavárny Člověka v tísni Langhans, kde si je organizátoři vyzvednou a případně je rovnou rozdistribuují, nebo zavěsí během festivalu.

Jeden svět v číslech  

 • letošní ročník představí 133 dokumentů ve 16 kategoriích z 60 zemí   
 • Uvedeme 27 exkluzivních premiér (21 světových a mezinárodních, 6 evropských) 
 • festival se koná ve 37 městech (5.-14. března Praha, poté regiony a Brusel) 
 • více než 130 potvrzených festivalových hostů  
 • v rámci Jednoho světa pro všechny budou všechny dokumenty s českými titulky, a to včetně dokumentů v českém znění. Neslyšícím a nedoslýchavým bude tedy zpřístupněn celý filmový program. Vedle toho festival uvede 4 dokumenty s audiopopisem pro nevidomé a slabozraké a 3 relaxované projekce pro diváky s mentálním postižením, autismem či epilepsií.
 • 132 227 návštěvníků zhlédlo filmy Jednoho světa 2019 

Praktické informace 

 • Předprodej vstupenek v Praze začíná ve středu 19. února. Cena vstupenky v první vlně je 70 Kč, ve druhé pak 90 Kč. Během festivalu pak stojí 110 Kč.
 • Držitelé průkazů ZTP, ZTP/P a diváci nad 65 let mají zlevněné vstupné na veškeré projekce o 50 %. 
 • U držitelů průkazu ZTP/P má jejich doprovod vstup zdarma.  
 • Pro zajištění rezervací držitelům ZTP a ZTP/P a případné doplnění informací (bezbariérovost, senioři, tlumočení do ČZJ, audiopopis) se obraťte na e-mail bezbarier@jedensvet.cz nebo na telefonní číslo +420 221 462 411.
 • Stejně jako loni i letos nabízíme centrální asistovaný prodej vstupenek na infostánku v pasáži Lucerna. K dispozici budou dva počítače, na kterých si přes internet může divák sám nebo za asistence brigádníka koupit vstupenky do jakéhokoli kina na jakékoli představení. Následně vstupenky dostane vytištěné, nebo doručené na e-mail.
 • Press centrum, kde budeme vydávat novinářské akreditace během festivalu, najdete v 1. patře Centra Člověka v tísni – Langhans (Vodičkova 37, Praha). Otevřeno bude od 5. do 14. března od 10:00 do 20:00.  
 • Divácké centrum festivalu bude i letos v prostorách Tibet Open House ve Školské ulici na Praze 1. Návštěvníci festivalu si v něm mohou zakoupit festivalový merch, odpočinout si i s dětmi u kávy či se zúčastnit některé z doprovodných akcí festivalu.  
 • Rodičům je během festivalu k dispozici také dětský filmový koutek v Městské knihovně na Mariánském náměstí.  

Kompletní program a vizuál ke stažení jsou dostupné na webu www.jedensvet.cz  

Seznam hostů naleznete v příloze. Fotografie a přístup k filmům poskytneme na vyžádání.  

Termíny pro rozhovory s festivalovými hosty si zamluvte u mediální koordinátorky.  

Zdroj: Tisková zpráva z 19. února 2020, JSNS.cz