Je lepší než na jaře, ale děti ji nenesou dobře.
Více informací naleznete v emailu, který připravila Česká středoškolská unie řeitelům středních škol ČR k rozeslání svým žákům. Stojí za přečtení! Níže naleznete jen krátké shrnutí.
1) Tipy na organizaci času a učení do školy
Pro zejména školní práci je zásadní plán učení. Říct si, čeho chci dosáhnout, naplánovat si postupné malé kroky a vytvořit si harmonogram. Jak na to? Doporučujeme tento velmi hezky zpracovaný článek z webových stránek Masarykovy univerzity, kde se podrobněji dozvíte například jak si správně stanovit cíle či jakou plánovací strategii zvolit a jaké zdroje k tomu využít.
S kvalitním učebním plánem úzce souvisí dovednost time managementu, tedy organizací vlastního času, který na daný úkol máme. Jednou z nejčastěji používaných metod je vytvoření si to-do listu, na který postupně zaznamenáváte jednotlivé věci, které máte na programu a je třeba je v určitém časovém horizontu splnit.
Další efektivní a často používanou technikou je učební metoda Pomodoro, v rámci níž si čas a práci rozdělíte po 25 minutách. Přestávka poté trvá 5 minut. Čas můžete měřit pomocí vybraných aplikací (existují také aplikace věnované přímo této metodě) či jednoduše stopkami.
Více metod a doporučení najdete v navazujícím článku zde. Také my v rámci ČSU jsme si pro středoškoláky připravili několik zajímavých tipů, které naleznete na našem webu.
2) Tipy na zlepšení psychické pohody (nejen) během distanční výuky
Ve spolupráci s neziskovou organizací Nevypusť duši, která se zabývá duševním zdravím a prostřednictvím zaměřených programů, nabídek pomoci, infografik a mnoho dalšího nám ukazuje, jak o něj pečovat, přinášíme studentům několik vybraných tipů na zdravou psychohygienu.
3) Co můžete dělat pro vyhledání externí pomoci
- Kontaktujte školního poradce či školní psycholožku
- Máte-li ve škole možnost pomoci ze strany například školní psycholožky, nebojte se ji využít. Požádejte o kontakt na ni a domluvte si schůzku.
- Pokud ovšem takovou možnost nemáte či se vám do tohoto kroku nechce, zkuste využít pomoci klinických psychologů nebo psycholožek (buď dětských, tedy do vašich 18 let, či pro dospělé), na které najdete kontakt na internetu nebo v seznamu, který jsme si pro Vás připravili níže.
- V případě krize kontaktujte bezplatné telefonické krizové linky či organizace
- Linka první psychické pomoci – dospělí v krizi
- 116 123 (nonstop, zdarma)
- chat (každý den 12:00 – 17:00)
- Linka bezpečí – děti, mládež a studující do 26 let
- 116 111 (nonstop, zdarma)
- chat (každý den 9:00 – 21:00)
- Linka pomoci obětem kriminality a domácího násilí
- Psychoterapeutická linka Anténa (včetně pomáhajících profesionálů i dobrovolníků, kromě krizové intervence poskytují také psychoterapii)
- Linka první psychické pomoci (pro všechny, na které doléhá aktuální situace, ti, kteří cítí strach z nemoci či z nákazy, obtížně zvládají karanténu, mají pocity bezmoci, těžce nesou izolaci, potřebují podporu při zvládnutí akutního stresu, cítí hněv nebo zklamání v souvislosti se současnou situací, kterou prožívají)
- 1212, volba 5 (denně 7:00 – 24:00, zdarma)
- Terap.io – online terapeutická sezení, která v nouzovém stavu nabízí půlhodinové tzv. krátké krizové intervence ZDARMA
- Dělám, co můžu – zprostředkování psychologické online konzultace zdarma po dobu trvání epidemické krize
- Psychoterapeutická linka – 212 812 540 (denně 08:00 – 22:00)
- Psychologická poradna studentů UP v období nouzového stavu v ČR (pro všechny studenty a pedagogy Univerzity Palackého v Olomouci, ale také ostatní občany České republiky prožívající těžkosti v souvislosti s momentální pandemií, poskytována studenty vyšších ročníků katedry psychologie FF UP)
- up.intervence@gmail.com
- Skype (účet UP Intervence)
- Krizové centrum Praha Bohnice (284 016 110) – externí krizové centrum
- RIAPS Praha (222 586 768) – externí krizové centrum
Zdroj: České středoškolské unie, z. s.