Hledá se LEADr. — odstartoval druhý ročník soutěže hledající budoucí politiky

Vydáno: 3 minuty čtení

Zpět na 1, tudydál nebo Na Mamuta! jsou názvy tří z devatenácti projektů, se kterými se mladí lidé přihlásili do druhého ročníku soutěže hledající budoucí politiky. V ní by měli během jednoho měsíce prokázat schopnost reagovat a vést projekt i lídrovský potenciál. O jejich postupu v soutěži bude rozhodovat porota, která v průběhu čtyř kol vybere finální dvojici, jež se utká v duelu moderovaném Václavem Moravcem. O letošním vítězi pak rozhodne hlasování veřejnosti. Pořad vysílá ode dneška internetová televize Stream.cz.

Řízení školy online„Účastníci se do soutěže přihlásili s již promyšlenými projekty, kterými chtějí přispět k řešení konkrétních problémů nebo zlepšit život kolem sebe. Už teď, na začátku soutěže, je navíc vidět, jak je rozvíjejí,“ hodnotí dosavadní průběh letošního ročníku Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách ze společnosti Člověk v tísni, který soutěž pořádá. „Většina z nich uvádí, že si dovede představit své angažmá v obecních zastupitelstvech. Nepochybuji o tom, že se v budoucnu touto cestou vydají,“ dodává.

První díl soutěže je ode dneška k vidění na internetové televizi Stream.cz. Devatenáct soutěžících v něm mimo jiné odpovídá na otázku, co se jim vybaví, když se řekne „politika“. Zazní zde „špína“ i „korupce“, ale také „angažovanost“, „svoboda a demokracie“, „naděje“ nebo „snaha o lepší společnost“.

Průběh soutěže

Soutěžící ve věku 17 až 25 let procházejí sérií workshopů a konzultací s odborníky, kde se učí dovednostem, které mohou uplatnit v případném politickém angažmá. Setkávají se také s mladými politiky napříč politickým spektrem, kteří jim představují své zkušenosti a motivaci. Na rozvoji svých veřejně prospěšných projektů, s nimiž se do soutěže přihlásili, pracují se zkušenými mentory.

Porota složená ze zástupců médií a pořadatele (Jindřich Šídlo, Sylvie Lauder, Veronika Sedláčková a Karel Strachota) pak účastníky vyřazuje ve čtyřech kolech, během nichž soutěžící například absolvují stáž na místních zastupitelstvech nebo plní úkoly v zátěžových podmínkách. Dva finalisté se utkají v závěrečném duelu moderovaném Václavem Moravcem a o vítězi rozhodne hlasování veřejnosti. Ten získá pomyslný titul LEADr., finanční podporu pro svůj projekt a stáž v zahraničí.

„Soutěž mi pomohla zviditelnit se. Pokud chci něco realizovat nebo o něco žádám ve městě, kde žiji, mám zde prostor,“ uvádí loňská vítězka Aneta Sklenářová, která díky svému vítězství absolvovala stáž v Bruselu a byla například hostem panelové debaty v rámci Fóra 2000.

Organizátorem soutěže je Jeden svět na školách, vzdělávací program společnosti Člověk v tísni, který dlouhodobě pracuje s mladými lidmi i učiteli. Je provozovatelem audiovizuálního portálu JSNS.CZ, vzdělávací platformy pro pedagogy, která jim zdarma nabízí více než 220 — převážně dokumentárních — filmů a metodiku jejich využití ve výuce. Mezi jeho další projekty patří například Studentské volby nebo Příběhy bezpráví – Měsíc filmu na školách. V květnu již počtvrté udělí Cenu Gratias Tibi pro aktivní mladé lidi.

Podrobné informace o soutěži, profily účastníků a přehlednou mapu, odkud soutěžící pocházejí, najdete na www.hleda.se. 

Kontakty

Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách, Člověk v tísni, o.p.s

Karel.strachota@jsns.cz, tel. 226 200 432, mob.: 777 787 930

Lída Součková, mediální koordinátorka Jednoho světa na školách

lida.souckova@jsns.cz, tel. 226 200 427, mob.: 777 787 967