Finalisté soutěže motivující mladé lidi ke vstupu do politiky se utkali u Václava Moravce

Vydáno: 3 minuty čtení

Vzdělávací soutěž, ve které hledá Člověk v tísni mladé lídry a budoucí politiky, jde do finále. Osmnáctiletý maturant a o čtyři roky starší studentka sociologie z Tachova se střetli v duelu moderovaném Václavem Moravcem. Duel je ode dneška ke zhlédnutí na internetové televizi Stream.cz. Zároveň bylo spuštěno hlasování veřejnosti, které rozhodne o vítězi. V roli patronů podpoří „volební kampaně“ soutěžících renomovaný český novinář Marek Wollner a nekonvenční teplický zastupitel Dominik Feri.   

„Jako hlavní důvody, proč odmítají vstoupit do politiky, mladí lidé uvádějí, že je politika nezajímá, nehodí se pro ni. Mnozí z nich ji zároveň vnímají jako něco špinavého, s čím nechtějí být spojovaní. Soutěží Hledá se Leadr. chceme přispět k tomu, aby se jejich postoj změnil. Všech patnáct účastníků, kteří se dostali do užšího výběru, uvádí, že se o vstup do místní politiky pokusí,“ říká Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni, který soutěž s prvky reality show pořádá, a dodává: „Česká společnost nové, vzdělané, sebevědomé a idealistické politiky potřebuje.“

Pětidílný pořad zachycující průběh soutěže vysílá internetová televize Stream.cz. V aktuálním díle se dva finalisté utkají v politické debatě moderované Václavem Moravcem. „Jsou to dva odlišní lidé. Aneta na mě působí jako větší introvert, váží každé slovo. Adam je naopak extravert. Cítí, že je potřeba reagovat okamžitě. Myslím, že oba mají lídrovské předpoklady. Smekám před nimi,“ říká Moravec. Záznam celé debaty můžete sledovat zde.

Finalisty prvního ročníku jsou

Adam Široký (18 let)
Maturant z Prahy vstoupil do soutěže s projektem vzdělávacího festivalu, pořádaného na gymnáziu, které studuje. Jeho cílem je zvýšit aktivní občanství vrstevníků a vytvořit prostor pro setkávání a dialog. Více

Aneta Sklenářová (23 let)
Rodačka z Tachova studuje sociologii na ZČU v Plzni. Aktuální semestr tráví na německé Katholische Universität Eichstätt-Ingolstadt. Ve svém projektu se zaměřila na dobrovolnickou pomoc seniorům v pečovatelských domech. Více

Dnes ráno bylo spuštěno hlasování veřejnosti, které rozhodne o vítězi. Hlasovat můžou lidé buď na stránkách hleda.se, nebo přímo na internetové televizi Stream.cz pod aktuálním dílem pořadu, a to do půlnoci 16. června.

Při zahájení hlasování odstartují také „volební kampaně“ obou finalistů, které zaštítí významné osobnosti, jež si vybrali sami soutěžící. Anetu Sklenářovou podpoří investigativní novinář Marek Wollner, letošní držitel Ceny Ferdinanda Peroutky. Hlasy pro Adama Širokého se bude snažit získat mladý politik Dominik Feri.

Soutěž Hledá se LEADr. je určena pro mladé lidi ve věku 17 až 25 let, kteří chtějí aktivně ovlivňovat společenské změny. Do prvního ročníku se se svými veřejně prospěšnými projekty přihlásilo 50 účastníků. Ti prošli sérií workshopů a konzultací, setkali se s mladými politiky napříč politickým spektrem a se zkušenými mentory pracovali na rozvoji svých projektů. Vítěz získá pomyslný titul LEADr., finanční podporu pro svůj projekt a stáž v zahraničí.

„Soutěž chápeme jako příspěvek k rozvoji naší společnosti, ke kultivaci společenského a politického prostředí a zlepšování kvality demokracie. Chceme položit základy dlouhodobé aktivity a v budoucnu sledovat její výsledky na poli komunální politiky a veřejně prospěšných projektů,“ dodává Karel Strachota.

Podrobné informace o projektu a profily soutěžících najdete na stránkách www.hleda.se 

Kontakty:
Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách, Člověk v tísni, o. p. s
karel.strachota@jsns.cz, tel. 226 200 432, mob.: 777 787 930

Lída Součková, mediální koordinátorka Jednoho světa na školách
lida.souckova@jsns.cz, tel. 226 200 427, mob.: 777 787 967