Divadelní workshopy Cena svobody a demokracie

Vydáno: 3 minuty čtení

Paměť národa nabízí bezplatné letní vzdělávací aktivity pro středoškoláky

Na léto 2021 připravila Paměť národa týdenní divadelní workshopy pro studenty středních škol z Prahy. Budou se konat ve třech termínech na třech různých místech a jsou zdarma. Hlavním cílem je vytvořit divadelní představení, které bude odrazem přemýšlení a uvažování mladých lidi na téma – jaká je cena za svobodu a demokracii

Týdenní odpolední divadelní workshopypro pražské středoškolské studenty se budou věnovat otázkám svobodya demokracie a účastníkům nabídnou možnostkreativně ztvárnit vlastní životní postojea názory v podpůrné a přátelské atmosféře.S ohlédnutím na zlomové události roku 1989v tehdejším Československu a vzpomínkypamětníků, kteří je zažili na vlastní kůži,budou mít možnost porovnat sváživotní přání a myšlenky se svými vrstevníkydruhé poloviny 20. století a nahlédnout do tvorby divadelního představení.

Studenti budou pracovat s otázkami jako: Co je podle tebe vnitřní svoboda? Co statečnost? Které hodnoty a postoje jsou podstatné a co bys byl ochoten pro ně obětovat? Kdy pro Tebe bylo těžké říct NE? Říká Ti něco téma „aktivního občanství“? Co chtěli mladí lidé před rokem 1989 změnit? Udělal bys to také? 

Pro tvorbu samotného představení jim budou k dispozici reálné příběhy tehdejších mladých lidí:

“Pro nás, tehdy patnácti- šestnáctileté, představoval Palach vrstevníka a jeho čin nejvyšší oběť. Šel jsem na první demonstraci a pak jsem chodil i na další, které se spontánně domlouvaly přímo na místě. Fascinovalo mě, že lidi, kteří se tam nechali mlátit mlátičkami v bílých helmách, tam druhý den přišli znovu… Nikdy potom jsem neměl takový pocit, že dělám něco důležitého pro tuto zem a pro tuto společnost.“, Jakub Ž.

“Estébáci si pro mě přijeli na gymnázium ve dvou černých autech. Viděla jsem je přijíždět, nějak jsem tušila, že jedou pro mě. Do Bartolomějské mě odvezli rovnou z hodiny.“, Monika P. 

Workshopy se budou konat vždy od pondělí do pátku od 13:00 do 18:00 hodin, každý den bude zahájen obědem a každý týdenní cyklus má kapacitu 10 – 15 studentů. Zájemci si mohou vybrat z těchto termínů:

  • 19. 7. – 23. 7. 2021 - Volnočasové centrum H55, Hloubětínská 1138/5, Praha 14
  • 26. 7. – 30. 7. 2021 – Kulturní centrum Vzlet, Holandská 669/1, Praha 10
  • 23. 8. – 27. 8. 2021 – Post Bellum, Španělská 10, Vinohrady, Praha 2


Přihlášky zde: https://divadlo.pametnaroda.cz/cena-svobody-a-demokracie/

 

Zdroj: Pozvánka Post Bellum