Digitální učební pomůcky

Vydáno: 5 minut čtení

Inspiromat pro školy

Vyhlášeno ve Věstníku MŠMT podmínky - kritéria - účel (strana 120-122 MŠ a 123-125 ZŠ a gymnázia pro školy zřizované krajem, obcí nebo svazkem obcí) a ve Výzvě – digitální učební pomůcky (pro školy soukromé a církevní).

• Jednorázová intervence v roce 2022 nebo v roce 2023 pro školy MŠ, ZŠ, SŠ a konzervatoře. V roce 2022 určeno přednostně pro ZŠ a gymnázia, které deklarovaly výuku podle revidov. RVP.
  • Cílem je vybavení žáků pokročilými digitálními učebními pomůckami pro rozvoj informatického myšlení a digitálních kompetencí.
  • Účelem je pořízení pokročilých digitálních učebních pomůcek pro žáky ZŠ a SŠ, avšak pro MŠ se jedná o pořízení základních učebních pomůcek (digitální nebo unplugged aktivity). Podmínky, kritéria a účel jsou zveřejněny ve Věstníku (školy zřizované krajem, obcí nebo svazkem obcí) a ve Výzvě (školy soukromé a církevní).
  • Určeno pro žáka, který pokročilou digitální učební pomůcku používá ve výuce pro rozvoj informatického myšlení a digitálních kompetencí napříč vzdělávacími oblastmi podle revid. RVP.
  • Na rozdíl od účelu Prevence digitální propasti, kde se jedná o základní mobilní digitální zařízení (notebook, chromebook, tablet, chytrý telefon …) určené k zapůjčení znevýhodněným/potřebným žákům – viz https://www.edu.cz/digitalizujeme/prevence-digitalni-propasti/
NázevFinancováno z NPOKategorie
3D pero Ano 3D tiskárny a 3D pera
3D tiskárna Ano 3D tiskárny a 3D pera
Antivirový program Ne
Brýle pro AR/VR Ano Zařízení pro využití rozšířené nebo virtuální reality
Chytré hodinky Ano Internet věcí (Internet of Things, IoT) a badatelská technika
Čidla Ano Internet věcí (Internet of Things, IoT) a badatelská technika
Čtečky pro osoby se zrakovým postižením Ano Digitální zařízení pro žáky se SVP
Digitální fotoaparát Ano Snímací zařízení jako skenery pro využití virtuální/rozšířené reality, vizualizéry, foťáky, kamery apod.
Diktafon Ano Zařízení pro zachycení, přenos a reprodukci zvuku
Dotykové panely Ne Vybavení školy
Elektroinstalace, kabeláž Ne Vybavení školy
Elektronické mikroskopy Ano Internet věcí (Internet of Things, IoT) a badatelská technika
GPS navigace Ano Geolokační technika
Interaktivní podlaha Ne
Interaktivní tabule Ne
IoT kity/balíčky Ano Internet věcí (Internet of Things, IoT) a badatelská technika
Kamera Ano Snímací zařízení jako skenery pro využití virtuální/rozšířené reality, vizualizéry, foťáky, kamery apod.
Klávesnice Ano Příslušenství k digitálním mobilním zařízením
Licence na cloudové balíčky Ano Software a licence
Mikropočítače Ano Robotické a programovatelné učební pomůcky
Mobilní telefon Ano Mobilní digitální zařízení
Monitor Ano Prezentační zařízení
Myš Ano Příslušenství k digitálním mobilním zařízením
Nabíjecí boxy Ano Příslušenství k digitálním mobilním zařízením
Notebook, ultrabook, chromebook Ano Mobilní digitální zařízení
Obaly Ano Příslušenství k digitálním mobilním zařízením
Operační systém Ano Software a licence
Pomůcka pro alternativní ovládaní počítače Ano Digitální zařízení pro žáky se SVP
Přenosný skener Ano Snímací zařízení jako skenery pro využití virtuální/rozšířené reality, vizualizéry, foťáky, kamery apod.
Reproduktor Ano Zařízení pro zachycení, přenos a reprodukci zvuku
Roboti Ano Robotické a programovatelné učební pomůcky
Robotické hračky Ano Robotické a programovatelné učební pomůcky
Robotické stavebnice Ano Robotické a programovatelné učební pomůcky
Sada senzorů pro výuku Ano Internet věcí (Internet of Things, IoT) a badatelská technika
Servery Ne
Skenery pro AR/VR Ano Zařízení pro využití rozšířené nebo virtuální reality
Školní informační systém Ne
Sluchátka Ano Příslušenství k digitálním mobilním zařízením
Software pro AR/VR Ano Zařízení pro využití rozšířené nebo virtuální reality
Software pro rozpoznávání hlasu nebo zvětšování obrazu Ano Digitální zařízení pro žáky se SVP
Stolní počítače Ne
Switch Ne Vybavení školy
Tablet Ano Mobilní digitální zařízení
Vizualizér Ano Snímací zařízení jako skenery pro využití virtuální/rozšířené reality, vizualizéry, foťáky, kamery apod.
Výukový (edukační) software Ano Software a licence
Wifi router Ne Vybavení školy

Efektivní využívání digitálních technologií ve výuce však vyžaduje i připravené a kompetentní pedagogy. MŠMT společně s NPI ČR poskytnou pedagogům rozsáhlou metodickou podporu v souladu s revidovaným Rámcovým vzdělávacím programem. Materiály ke stažení s metodickou podporou

Potřebujete odbornou pomoc při správě IT ve škole?

Řešíte infrastrukturu, bezpečnost či finance na rozvoj IT? Chcete poradit se správou sítě? Chcete si udělat audit zabezpečení a stavu sítě své školy a nevíte, jak na to?

Národní pedagogický institut má tým IT konzultantů = IT guru, kteří jsou připraveni pomoci vedení školy, koordinátorům ICT, správcům sítě:

• s nákupem digitálních technologií (hardware a software) pro výuku podle nových revidovaných RVP
  • s nastavením digitální infrastruktury, zejm. vnitřní sítě/konektivity
  • s nastavením efektivní IT správy
  • s představením nástrojů pro digitální audit školy
  • s orientací v nových informacích a materiálech, které jsou k dispozici
  • se zabezpečením vnitřní sítě školy
  • s přípravou dokumentace pro pořízení vhodných digitálních technologií
  • v komunikaci se zřizovateli v IT záležitostech
  • a v mnohém dalším…
  • vymezení činnosti IT guru zde

IT konzultanti jsou připraveni pomoci jakékoli základní nebo střední škole. Jsou diskrétní, ke konzultacím přistupují individuálně, s respektem ke svobodné volbě řešení. (Jsou technologicky nestranní.) Konzultace poskytují školám zdarma a s minimální administrativou. Tak se neváhejte ozvat.

Zdroj: https://www.edu.cz/digitalizujeme/digitalni-ucebni-pomucky/