Desátý ročník programu Scholarship právě odstartoval. Bakala Foundation opět podpoří talentované studenty na světových univerzitách

Vydáno: 2 minuty čtení

Bakala Foundation i letos podpoří nadané studenty z České republiky, kteří chtějí studovat bakalářské či magisterské programy na prestižních zahraničních univerzitách. Možnost získat finanční podporu se studentům ze středních a vysokých škol otevírá již podesáté. Ti nejlepší z uchazečů získají v září stipendium, jehož výše se odvíjí od vybrané školy i finančních možností studenta.

Řízení školy onlineSpolu s podáním přihlášky musí každý z žadatelů zpracovat esej v anglickém jazyce na jedno ze tří stanovených témat. V rámci prvního tématu se studenti mohou zamyslet nad tím, co je v současnosti největším problémem v jejich oboru a jak by jej sami řešili. Druhou možností je polemizovat o tom, zda lídr musí být etickým a morálním, aby byl zároveň úspěšným a efektivním. Třetí téma se ptá na způsob, jak by studentem vybraný obor pomohl řešit problematiku změny klimatu.

Jen v rámci programu Scholarship podpořili Zdeněk a Michaela Bakalovi v uplynulých letech 147 studentů částkou přesahující 115 milionů korun. Většina těchto doposud podpořených studentů si vybrala studium přírodních věd a inženýrství (55 %), ostatní pak studium společenských, humanitních a uměleckých oborů (45 %). V posledních letech mezi studenty roste zájem o evropské univerzity, jako je Cambridge, Oxford nebo technologická ETH Zürich. Čtyřicet aktuálně studujících stipendistů lze potkat na sedmi britských, pěti amerických, dvou francouzských, jedné švýcarské a jedné holandské univerzitě.

„V České republice vyrůstá nová generace, která má hodnoty, sílu a odvahu. Se Zdeňkem věříme, že tito nadaní mladí lidé jsou nadějí pro naši budoucnost. Pokud je podpoříme, budou po světě šířit dobré jméno naší země a vrátí-li se zpět, obohatí v mnohém i českou společnost,“ komentuje přínos programu předsedkyně správní rady nadace Michaela Bakala.

Budoucí stipendisté jsou vybíráni ve dvou kolech. V prvním kole posoudí odborná porota všechny přihlášky a nejlepší uchazeče pak pozve na osobní pohovory, které se uskuteční v září 2019 v Praze. Z těch pak vybere vítěze stipendií. Při splnění všech podmínek nadace stipendistům garantuje podporu po celou dobu vybraného studijního programu. Zájemci se mohou do programu přihlásit pouze elektronicky, prostřednictvím formuláře na webových stránkách nadace, kde jsou zveřejněna i letošní témata esejí. Přihlášky je možné podávat do 15. dubna 2019.

 

Zdroj: Tisková zpráva Nadace The Bakala Foundation