Člověk v tísni vyhlašuje druhý ročník soutěže Hledá se LEADr.

Vydáno: 3 minuty čtení

Jeden svět na školách, vzdělávací program společnosti Člověk v tísni, odstartoval nábor do druhého ročníku soutěže Hledá se LEADr. Soutěž s prvky reality show hledá budoucí lídry občanské společnosti. Je určená pro mladé lidi, kteří se aktivně zajímají o své okolí a uvažují o působení v komunální politice. V porotě zasednou významné osobnosti mediálního a společenského života, například politický komentátor Jindřich Šídlo nebo novinářka Veronika Sedláčková. Zájemci o účast se můžou hlásit do 13. listopadu 2016. 

Potkáváme mnoho angažovaných mladých lidí, kteří mají nápady, dovedou je uvádět v život. Jen málo z nich si ale dokáže představit, že by se v budoucnu stali politiky. Chceme tento odmítavý postoj změnit a ukázat, že právě jako politici toho můžou hodně dokázat,“ vysvětluje Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni, který soutěž pořádá. „Česká společnost nové, vzdělané, sebevědomé a idealistické politiky potřebuje,“ dodává.

Soutěž je určena mladým lidem od 17 do 25 let. Její první fázi tvoří kampaň na nábor účastníků, která potrvá do 13. listopadu. V prosinci pak odstartují regionální konkurzy, na kterých porota vybere 15 soutěžících. Posoudí jejich všeobecný přehled, orientaci ve společenských a politických tématech, prezentační dovednosti, schopnost obhajovat vlastní názor a další předpoklady.

Postupující se zúčastní workshopů kombinovaných se soutěžním pořadem, který bude vysílat internetová televize Stream.cz, a představí vlastní projektové záměry, s nimiž budou dále soutěžit. Čeká je pět kol, ve kterých budou plnit různé úkoly. Na konci každého kola porota jednoho z nich vyřadí. Poslední dva finalisté se utkají v diskusním duelu a o vítězi rozhodne hlasováním veřejnost.

V porotě zasednou výrazné osobnosti společenského a mediálního života. Vedle novináře a politického komentátora Jindřicha Šídla například novinářka Veronika Sedláčková. „Soutěž dává mladým lidem příležitost konkrétně formulovat, jakým způsobem se zapojit do společenského života. Podněcuje  vůli zasáhnout do veřejného prostoru, podílet se na správě věcí veřejných, což v Česku potřebujeme jako sůl,“ vysvětluje důvody, proč ji soutěž zaujala.

Mezi partnery projektu je i Sdružení místních samospráv ČR. „Hledá se LEADr. může motivovat mladé lidi k respektu a účasti v komunální politice. Ta je přes všechna úskalí stále tou nejférovější cestou, jak kultivovat veřejný prostor,“ vysvětluje jeho tajemník Tomáš Chmela.

Organizátorem soutěže je Jeden svět na školách, vzdělávací program společnosti Člověk v tísni, který dlouhodobě pracuje s mladými lidmi i učiteli. Je provozovatelem audiovizuálního portálu jsns.cz, vzdělávací platformy pro pedagogy, která jim zdarma nabízí více než 200 – převážně dokumentárních – filmů a metodiku jejich využití ve výuce. Mezi jeho další projekty patří například nedávno proběhlé Studentské volby, Příběhy bezpráví – Měsíc filmu na školách nebo kampaň Proti ztrátě paměti. V květnu pravidelně uděluje Cenu Gratias Tibi pro aktivní mladé lidi.

První ročník soutěže Hledá se LEADr., který vyvrcholil letos v červnu, vyhrála vysokoškolská studentka Aneta Sklenářová z Tachova. „Soutěž mi ukázala naprosto nový způsob toho, jak nakládat se svým časem, tedy že mohu postupně pracovat krok po kroku na věcech, které mohou mít ve výsledku velký přínos pro mé okolí, město, kde žiji,“ říká Aneta ke své účasti.

Podrobné informace o soutěži naleznete na stránkách hleda.se.