Celorepubliková Noc vzdělávání otevře důležitá témata školství

Vydáno: 3 minuty čtení

Studenti z Otevřena hledají odpovědi na proměnu vzdělávání

Pedagogické fakulty se přemění v kolébky veřejné diskuze o budoucnosti školství. Iniciativa Otevřeno chystá 4. dubna již druhý ročník Noci vzdělávání. Unikátní akci, která na šesti fakultách v republice nabídne přednášky, workshopy, besedy i promítání, to vše s předními odborníky. Studenti tak chtějí zpřístupnit a částečně rozšířit nabídku fakult o aktuálně rezonující témata, kterými jsou například mediální výchova, moderní didaktické pomůcky a postupy nebo státní ohodnocení učitelů.

Noc vzdělávání by měla být událostí, která zvedne povědomí o důležitých oblastech školství. Chceme propojovat odborníky, budoucí pedagogy, učitele i veřejnost a nabízet jim společnou platformu, kde si mohou vyměňovat názory a nacházet nové podněty a inspiraci. Zároveň chceme studentům různých oborů zprostředkovat přednášky ostatních učitelů z jejich fakulty, se kterými by se třeba v rámci svých hodin nesetkali. Cílem je hledat odpovědi na otázky budoucnosti českého vzdělávacího systému,“ vysvětluje manažerka akce a studentka Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy Veronika Müllerová.
Každé z míst si sestavuje vlastní jedinečný program, jehož hlavní část bude začínat okolo 18 až 19 hodin. V Praze se návštěvníci mohou těšit například na bohatou diskuzi s názvem Quo vadis české vzdělávání? s Martinem Baxou (ODS), Lenkou Kozlovou (Piráti), Martou Semelovou (KSČM), Vítem Rakušanem (STAN), Jiřím Miholou (KDU-ČSL) a Kateřinou Valachovou (ČSSD). Další témata se zabývají otázkami Učitelské platformy a Pedagogické komory, inovativního a konzervativního školství nebo využitím mobilů či dokumentárních filmů ve výuce.

Do Brna přijedou o (ne)podpoře učitelů státem hovořit Petr Gazdík (STAN), Bob Kartous (EDUin) a děkan Pedagofické fakulty MU Jiří Němec. Program se dotkne také témat jako kritické myšlení nebo Hejného matematika. Olomoucká Pedagogická fakulta přivítá například Jana Tvrdoně z Demagogu, zástupce alternativního vzdělávání Školu Můj projekt nebo odborníka na hlasovou výchovu.

Plzeň se ve svém programu zaměřila na vzdělávání v zahraničí a průřezová témata Rámcových vzdělávacích programů. Oproti tomu Liberec nabídne diskuzi o vyučování dětí z pěstounských rodin. V Ústí nad Labem zazní otázky spojené s odměnami a tresty ve školní praxi. Kompletní program všech míst konání Noci vzdělávání naleznete na jednotlivých facebookových událostech.

Otevřeno

Otevřeno je nezávislá iniciativa studentů pedagogických oborů, kteří dosahují inovací ve vzdělávání tím, že je prosazují na svých domovských fakultách a ovlivňují tak budoucí učitele. Jde o celostátní veřejně prospěšný projekt, který aktuálně sdružuje studenty 6 českých univerzit. Vizi Otevřena formuluje společné prohlášení 21 idejí pro vzdělávání ve 21. století.

Zdroj: Tisková zpráva Otevřeno, z. s.