Analýza NÚV: Zájem o obory uplatnitelné na trhu práce roste

Vydáno: 2 minuty čtení

Zájem žáků o učební obory, kterých absolventi jsou dobře uplatnitelní na trhu práce, stále roste. Vyplývá to z nejnovější analýzy, kterou vypracoval Národní ústav pro vzdělávání.

Nárůst počtu žáků přijatých do vybraných skupin oborů vzdělávání odráží postupné zavádění řady opatření na podporu odborného vzdělávání, které ministerstvo školství připravilo v poslední době. Pozitivní trend lze pozorovat hlavně v učebních oborech v oblasti informatiky a ve skupině oborů Strojírenství a strojírenská výroba. Naopak, k poklesu žáků dochází ve skupině oborů Ekonomika a administrativa a Gastronomie, hotelnictví a turismus.

V maturitních oborech s odborným výcvikem došlo také k meziročnímu nárůstu ve strojírenských oborech, a naopak k poklesu v oblasti osobních služeb. U klasických maturitních programů mají žáci výraznější zájem o oblast uměleckou a strojírenskou, méně se jich pak hlásí na ekonomické a informatické obory.

„Podpora odborného vzdělávání patří mezi priority současné vlády. Ministerstvo školství proto letos podpořilo technické vzdělávání téměř 300 miliony korun,“ říká ministr školství Marcel Chládek. Ke zvýšení prestiže odborného vzdělávání připravuje jeho resort také zavedení mistrovské zkoušky a podpora oborů uplatnitelných na trhu práce je také součástí připravované reformy financování regionálního školství.