12. ročník Příběhů bezpráví připomene osudy lidí, kteří byli nuceni opustit své domovy

Vydáno: 5 minut čtení

V úterý 1. listopadu se v pražském kině Lucerna uskuteční slavnostní zahájení 12. ročníku projektu Příběhy bezpráví – Měsíc filmu na školách. Během večera předají významné osobnosti včetně ministra kultury Daniela Hermana, herečky a političky Magdy Vášáryové nebo ukrajinského aktivisty Hennadije Afanasjeva Cenu Příběhů bezpráví lidem, kteří se postavili komunistickému režimu. Letošními laureáty, které z osobností, jež nominovali žáci základních a středních škol, vybrala studentská porota, jsou Ondřej Karel Frgal in memoriam, Jiří Světlík a František Teplý. Ceremonii zahájí předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka. Během večera vystoupí zpěvačka Emma Smetana.

Projekt Příběhy bezpráví – Měsíc filmu na školách seznamuje žáky a studenty s moderními československými dějinami. Na téměř šesti stech českých základních a středních školách se tak budou v listopadu již podvanácté konat filmové projekce a besedy s pamětníky, historiky i filmaři. Žáci a studenti dostanou tentokrát příležitost seznámit se s příběhy lidí, kteří byli přinuceni v minulém století z různých důvodů opustit své domovy.

„Naše moderní dějiny jsou mimo jiné dějinami útěků a vyhánění, což si možná málo uvědomujeme a připomínáme,“ říká Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách, ze společnosti Člověk v tísni, který projekt pořádá. Téma letošního Měsíce filmu na školách jsme zvolili s ohledem na aktuální migrační krizi. Uvědomujeme si, že je od československých útěků během 20. století v řadě ohledů odlišná a jsou s ní spjatá mnohá rizika. To ovšem neznamená, že neexistují také podobnosti,“ dodává.

Školy, které se k projektu připojí, získají DVD s filmy popisující osudy lidí spojené tématem nuceného odchodu z domova. Snímek Zabíjení po česku (D. Vondráček, 2010) se věnuje poválečnému odsunu Němců, Tajné akce StB: Akce Kláštery (J. Novák, 2008) přesidlování a internaci řeholníků a řeholnic, film Swingtime (J. Polišenský, 2006) provokacím Státní bezpečnosti vůči těm, kteří chtěli odejít do zahraničí a Příběhy železné opony: Dráty, které zabíjely (J. Novák, 2005) či Příběhy železné opony: Opona dokořán (J. Novák, 2006) pak emigraci a budování hranice z ostnatých drátů. 

Zapojené školy navíc zdarma obdrží brožuru Emigrace a život v exilu představující československý exil od roku 1948 až do roku 1989, didaktickou příručku 3 podoby propagandy s mediálně-vzdělávacími aktivitami nebo výstavu Z místa, kde žijeme, která obsahuje graficky zpracované plakáty zachycující osudy vystěhovaných a vězněných lidí či nucených emigrantů. Mozaiku jejich příběhů sestavily týmy žáků a studentů, které se vydaly po jejich stopách.

Výstava Z místa, kde žijeme je od 1. do 30. listopadu k vidění také v Langhansu – Centru Člověka v tísni. „Na konci 30. let se o zoufalý únik z Československa pokoušeli Židé, ze země prchali vojáci, intelektuálové, odpůrci nacismu. Po skončení 2. světové války muselo zemi opustit více než dva miliony Němců. Když v únoru 1948 provedla komunistická strana převrat, před totalitou prchaly další desetitisíce lidí a další mnohatisícová vlna útěků nastala po sovětské okupaci v srpnu 1968,“ komentuje téma výstavy Karel Strachota.

Do letošního ročníku Měsíce filmu na školách se přihlásilo již 570 škol a další budou podle zkušeností organizátorů ještě přibývat v průběhu následujících týdnů.

8. ROČNÍK CENY PŘÍBĚHŮ BEZPRÁVÍ JE VĚNOVÁN PAMÁTCE

JOSEFA TOUFARA

Během slavnostního zahájení 1. listopadu v kině Lucerna budou oceněni lidé, kteří statečně vzdorovali komunistickému režimu. Ceny předají ministr kultury ČR Daniel Herman, herečka a politička Magda Vášáryová či ukrajinský aktivista Hennadij Afanasjev. „Cena Příběhů bezpráví je výjimečná tím, že osobnosti nominují mladí lidé – žáci středních a základních škol. Laureáty pak vybírá studentská porota,“ říká koordinátorka Příběhů bezpráví – Měsíce filmu na školách Terezie Koláčková.

Každý ročník Ceny Příběhů bezpráví je věnován památce významné osobnosti. V minulosti to byla například Olga Havlová, Ivan Medek nebo Pavel Tigrid. V letošním roce je to Josef Toufar (1902–1950), farář, který se stal obětí komunistického pronásledování katolické církve v Československu.  

Letošními laureáty Ceny Příběhů bezpráví jsou:

Ondřej Karel Frgal, in memoriam

Páter, který v květnu roku 1949 v sokolovském klášteře ukrýval pronásledovaného kněze Marka z Litomyšle. Mimo to zde také nechal přenocovat dva studenty, kteří se chystali přejít hranice. Jejich převaděč ale všechny udal, a tak byl páter Frgal odsouzen k 12 letům vězení. V roce 1960 byl propuštěn na amnestii a až do důchodu musel pracovat jako dělník.

Jiří Světlík

Už za okupace byl pan Světlík pro obvinění z velezrady vězněn nacisty. V 50. letech se zapojil do skupiny, která v lágrech na Slavkovsku pomáhala vězňům, a usilovně jim sháněl potraviny a zprostředkovával spojení s domovem. Byl však odhalen a v roce 1952 obviněn z vlastizrady a vyzvědačství. V komunistických kriminálech strávil deset let.

František Teplý

Pan Teplý se v 50. letech aktivně zapojil do organizace ilegální křesťansko-demokratické strany. V roce 1953 byl za svou činnost zatčen a po brutálním vyslýchání odsouzen ke čtrnáctiletému vězení.  Prošel si nelidskými podmínkami v uranových dolech na Jáchymovsku. Po návratu z vězení v roce 1960 se již nemohl vrátit k učitelské profesi a pracoval pouze na dělnických pozicích.

Podrobné informace o projektu Příběhy bezpráví a Měsíci filmu na školách naleznete na webových stránkách. Zde naleznete seznam zapojených škol včetně termínu projekce a jména pozvaného hosta.

Kontakty:

Karel Strachota – ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách

777 787 930, karel.strachota@jsns.cz

 

Filip Šebek – mediální koordinátor projektu Příběhy bezpráví

776 160 952, filip.sebek@jedensvet.cz