12. a 13. prosince 2017 se konají Studentské volby

Vydáno: 3 minuty čtení

Ve dnech 12. a 13. prosince se na středních školách po celé České republice konají již po osmé Studentské volby. Středoškoláci budou vybírat mezi kandidáty na prezidenta České republiky. Projekt organizuje JSNS.CZ (Jeden svět na školách), vzdělávací program společnosti Člověk v tísni.

Do voleb mají možnost se zapojit všechny střední školy. Volit mohou studenti starší 15 let. Ti budou vybírat z devíti kandidátů, kteří se ucházejí o post hlavy státu. Historicky první Studentské volby proběhly v roce 2010. Od té doby se konaly již sedmkrát; naposledy letos začátkem října, kdy studenti vybírali mezi stranami kandidujícími do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Studentské volby se konají vždy několik týdnů před vybranými reálnými volbami. Průzkumy potvrzují, že hlasování „nanečisto“ má pozitivní dopad na zvýšení účasti prvovoličů ve skutečných volbách. Studenti se díky tomuto vzdělávacímu projektu seznamují s principy demokratických voleb a platným volebním systémem. Učí se rozpoznávat nástroje používané k přesvědčování voličů politiky při předvolebních kampaních a uvědomují si spojitost politiky s médii. Chápou význam vlastní aktivní účasti ve volbách a procvičují si, jak formulovat své názory a obhajovat je v diskuzi.

Školy, které se do projektu zapojují, získávají od pořadatele hlasovací lístky, informační plakáty, pokyny pro voliče a studentské komise a samolepky na volební urny. Součástí projektu jsou i tematické audiovizuální lekce, které jsou spolu s vypracovanými výukovými materiály školám k dispozici na webovém portálu JSNS.CZ. Organizaci voleb na jednotlivých školách zajišťují volební komise složené ze studentů, pracujících pod supervizí pedagoga. Koordinátoři JSNS.CZ poskytují po celou dobu konání voleb organizátorům online i telefonickou podporu. Výsledky zpracovává sociologická agentura Millward Brown.

Mapa zapojených škol je k dispozici zde. V době zveřejnění tohoto avíza je k volbám registrováno 390 škol. Počet ale patrně ještě není konečný.

V pondělí 11. prosince bude JSNS.CZ od 13 do 14.30h pořádat v Kině Světozor (Vodičkova 41, Praha 1) předvolební debatu pěti prezidentských kandidátů (Pavla Fischera, Jiřího Drahoše, Michala Horáčka, Marka Hilšera a Jiřího Hynka) se studenty. O tom, které z kandidátů na debatu pozvat, rozhodli sami středoškoláci účastnící se této diskuze. Moderovat ji bude novinářka Veronika Sedláčková.

Výsledky Studentských voleb budou zveřejněny 13. prosince v podvečerních hodinách. Aktuální informace a ilustrační fotografie najdete na stránkách projektu - v sekci pro novináře. Stručná historie jednotlivých ročníků a přehled výsledků za celou dobu existence projektu je k dispozici zde.

V případě, že v prvním kole reálných prezidentských voleb, které se bude konat ve dnech 12. a 13. ledna 2018, nebude prezident zvolen, bude následovat druhé kolo Studentských voleb.

Termíny voleb

Termíny  1. kolo  2. kolo
Studentské volby 12.12. – 13.12. 2017 16.1.– 17.1. 2018
Reálné volby 12.1. – 13.1. 2018 26.1.- 27.1.2018

Zdroj: Tisková zpráva JSNS