117 metodických materiálů pro rozvoj gramotností ve výuce

Vydáno: 3 minuty čtení

Projekt Podpora práce učitelů (PPUČ) Národního pedagogického institutu ČR (NPI ČR) za podpory ESF a MŠMT vydal pro učitele předškolního a základního vzdělávání tři publikace s konkrétními náměty do výuky, s kterými mohou u dětí a žá rozvíjet čtenářskou, matematickou nebo digitální gramotnost 

Řízení školy online“V projektu PPUČ podporujeme reflektivní praxi učitelů mateřských a základních škol, při které je vhodné sdílet zážitky a zkušenosti z jednotlivých metod práce s dětmi. Proto je možné se k publikacím vyjádřit v reputačním systému EMA na metodickém portálu RVP.CZ,” říká Petr Naske, manažer projektu. Publikace je zde možné ohodnotit jednoduše – přidělit jim odpovídající počet hvězdiček, nebo krátkým komentářem popsat s materiály svou zkušenost. 

V NPI ČR si uvědomujeme, že povolání učitele je náročné, a proto přicházíme s našimi materiály pro mateřské školyDíky 29 kartám je možné i v předškolním vzdělávání rozvíjet například digitální gramotnost, které se, podle našich zkušeností, kolegyně často bojí, říká Jana Smolková, garantka předškolního vzdělávání.  

Pro první stupeň ZŠ jsme společně s kolegyněmi připravily 49 karet, které vznikly na základě pilotáže a komunikace s učiteli v pilotních školách, dodává Simona Šedá, editorka publikace a garantka stupně vzdělání 1. stupeň ZŠMnoho inspirace v ní mohou objevit i rodiče, vedoucí zájmových kroužků, asistenti pedagogů, vychovatelé, knihovníci, studenti vysokých škol s pedagogickým zaměřením a mnozí další.  

Pro učitele druhého stupně ZŠ publikace nabízí 39 karet, díky kterým mohou rozvíjet jednotlivé gramotnosti u žáků. Dali jsme si záležet na tom, aby si vybral skutečně každý učitel a aby byl schopen aktivitu zapojit do své výuky bez rozdílu, zda je učitelem matematiky, nebo výtvarné výchovy, říká Marta Břehovskágarantka stupně vzdělání 2. stupeň ZŠ. 

Přejeme si, aby pro vás publikace byly užitečným rádcem a pomocníkem a aby vám i vašim dětem a žákům přinesly spoustu nevšedních, překvapivých, objevných a radostných společných zážitků. 

Jednotlivé publikace pro konkrétní stupně vzdělání najdete na webových stránkách kampaně Gramotnosti.pro život (www.gramotnosti.pro) nebo na níže uvedených odkazech. 

Zdroj : Tisková zpráva NPI ČR