Poradna - strana 12

Jsme střední škola příspěvková organizace zřízená Jihomoravským krajem. Je nějak omezen limit pro pohoštění (občerstvení) zaměstnanců při kulturních akcích? Dříve jsme měli v zásadách FKSP, že můžeme v rámci kulturních, vzdělávacích a tělovýchovných aktivit poskytnout zaměstnancům pohoštění do výše Kč 300 na osobu a akci a že se toto vztahuje i na nepracující důchodce. Můžeme vzhledem k velkému nárůstu cen zvýšit tuto částku např. na Kč 500? 
Vydáno: 20. 12. 2022
Příspěvková organizace (základní škola) v roce 2021 skončila se ztrátovým hospodářským výsledkem (i po použití rezervního fondu). Musí v roce 2022 skončit se ziskovým hospodařením minimálně v hodnotě předchozí ztráty a to pak zaúčovat (např. po schválení zřizovatele převedením do rezervního fondu a pak úhradou ztráty z předchozích let)? Nebo je to jinak? Nebo lze tuto ztrátu účtovat už přímo v průběhu roku 2022? V případě, že škola vytvoří zisk a překročí hodnotu 300 000 Kč musí platit daň (zisk nebude z povolené doplňkové činnosti)?
Vydáno: 06. 12. 2022
Jsme soukromá lesní mateřská škola, školská právnická osoba, zřizovaná spolkem. Nemáme registrovanou výdejnu. Školní stravování zajišťujeme soukromou firmou, se kterou máme uzavřenu smlouvu o školním stravování, tato firma nám stravu také vydává (obědy, svačiny i přesnídávky). Ani tato firma není zapsána jako zařízení školního stravování. Tedy ani naše školka, ani stravovací firma nepobíráme na stravování žádné dotace (normativ). Je tedy v tomto případě mou povinností zajistit plnění spotřebního koše? Ve vyhlášce č. 107/2005 Sb. je definováno: „Typy zařízení školního stravování jsou a) školní jídelna, b) školní jídelna – vývařovna (dále jen ‚vývařovna‘), c) školní jídelna – výdejna (dále jen ‚výdejna‘), d) výdejna lesní mateřské školy. “ Nejsme ani jedno z výše jmenovaných zařízení, tudíž usuzuji, že se tato povinnost na nás nevztahuje? 
Vydáno: 24. 11. 2022
Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu, zda lze na pozici učitelky MŠ po nezbytnou dobu zaměstnat nekvalifikovanou osobu, která však nemá ani maturitu. Vím, že nekvalifikovaného ped. pracovníka může ředitel zaměstnat na dobu nezbytně nutnou (§ 22 odst. 7 zákona o ped. pracovnících), ale jak je to s maturitou, resp. zj. s ohledem na § 3 odstavec 1e, kdy každý pedagogický pracovník musí prokázat znalost českého jazyka (viz dále v § 4). Z toho odvozuji, že můžu na pozici učitelky MŠ zaměstnat osobu bez maturity, ale musí doložit znalost českého jazyka (např. zkouškou z českého jazyka na vysoké škole v rámci programu celoživotního vzdělávání). Jsou mé závěry správné, nebo se mýlím? Děkuji předem za odpověď.
Vydáno: 15. 11. 2022
Pracovní úvazek pedagoga při 100% úvazku je 40 hodin týdně, který je rozdělen na přímou, tj. 31 hodin týdně /na pracovišti/ a nepřímou, tj. 9 hod. týdně /příprava doma/. Z důvodu zajištění provozní doby mateřské školy v rozsahu 6-16 hod. a efektivního využití pracovní doby k překrývání pedagogů v dopolední části provozu je přímá pracovní doba rozvržena do dvou týdnů nepravidelně. Dotaz: V případě nepřítomnosti pedagoga na pracovišti z důvodu nemoci, dovolené, OČR, semináře, státního svátku apod. se jeho přímá pracovní doba průměruje na 6 hod. 12 minut? Příklad: V jednom týdnu má pedagog rozpis pracovní doby v rozsahu 25 hodin za týden, ve druhém týdnu 37 hodin za týden. Při zprůměrování dvou týdnů je výsledkem 31 hodin přímé práce. V případě čerpání dovolené v týdnu s 37 hodinami by měl pedagog napracovat 6 hodin, které mu chybí v týdnu s 25 hodinami?
Vydáno: 11. 11. 2022
Jedná se o žádost dle zák. č. 106/1999 Sb., kdy se žadatel dožaduje poskytnutí přehledu mimořádných odměn, které za rok 2021 obdrželi všichni zaměstnanci základní školy v jednotlivých měsících příslušného roku (anonymizované označení jednotlivých zaměstnanců, výše mimořádné odměny v Kč v konkrétním měsíci a ke konkrétnímu zaměstnanci), lze takové informace poskytnout?
Vydáno: 08. 11. 2022
Každoročně se zúčastní 2–3 třídy na prvním stupni plaveckého výcviku, který máme zakomponovaný také v našem školním vzdělávacím programu. Bohužel, avizovaný nárůst nákladů je enormní o několik set procent a plavání by nás tak vyšlo na cca 95.000,- až 120.000,- Kč. Je možné, aby se na plavání finančně podíleli rodiče dětí? Od kolegy ředitele, kterému právě skončila inspekce vím, že ČŠI měla problém s finanční spoluúčastí na pomůcky, akce atd. Podotýkám, že nemáme radu rodičů, přes kterou by bylo možné příspěvek vybrat.
Vydáno: 07. 11. 2022
Při pravidelném posezení se zaměstnanci platíme z fondu FKSP občerstvení. Je někde uvedena max. výše příspěvku na jednoho zaměstnance? Pravidelné platíme cca 250,- / zaměstnanec. Podobný dotaz mám také k výjezdům. Platíme ubytování, kulturní program a stravu. Je někde uvedeno, že můžeme např. hradit pouze snídani? Nebo je možné platit i oběd a večeři? 
Vydáno: 07. 11. 2022
Chtěla bych požádat o radu. Současný starosta byl náš zaměstnanec, který na uvolněnou funkci nastupoval z pozice zástupce ředitele školy. Nyní (po 24 letech) ve funkci starosty končí, bude s námi rozvazovat pracovní poměr – z organizačních důvodů, protože jeho místo zaniklo. Dostane odstupné, ale nevím, zda do něj započítat i funkční příplatek. Mohla byste prosím poradit?
Vydáno: 06. 11. 2022
Chtěla jsem se zeptat, zda může zřizovatel řediteli školy (kraj) nařídit řediteli, který je ředitelem krajem zřizované školy, podat projektovou žádost na čerpání evropských fondů? Má se jednat o čistě investiční projekt na rekonstrukci a zčásti novou dostavbu budovy školy ve výši cca 1 miliarda korun.
Vydáno: 27. 10. 2022
Mám pracovněprávní dotaz, který se týká výpočtu hodin dovolené pedagogického pracovníka v roce 2022. Pracovník má celý úvazek. Od ledna do srpna měl rozloženu pracovní dobu od Po do Pá 8 hodin denně. Z důvodu organizace výuky u něj došlo od září ke změně rozložení pracovní doby tak, že v pátek má směnu pouze 6,5 hodiny, tím došlo v jednom týdnu, a to od 29. 8. do 2.9. k odpracování celkem pouze 38,5 hodiny. Ve všech ostatních týdnech je to 40 hodin týdně. Má tato situace vliv na výši dovolené za rok 2022? Zaměstnanec v kalendářním roce při celém úvazku odpracoval místo 2080 hodin (včetně státních svátků) 2078,5 hodiny. Naše mzdová účetní tvrdí, že zaměstnanci musí zkrátit dovolenou z 320 hodin na 314. Jestliže je to tak, tak prosím o radu, jak ze strany zaměstnavatele zajistit, aby zaměstnanec nebyl poškozen v počtu hodin dovolené. 
Vydáno: 24. 10. 2022
Měla bych jeden dotaz k ubytování žáků na internátech, např. letos v září vyšel státní svátek na středu, žáci museli opustit domov mládeže nejpozději v úterý odpoledne (ve středu v době státního svátku není v provozu školní jídelna) a žáci se opět vraceli na domov mládeže ve středu večer (zajištěná školní strava zase od čtvrtku). Je možné v takových případech ponechat žáky ubytované na domově mládeže i během tohoto dne, kdy není zajištěná strava? Někteří žáci (převážně jde o žáky s delší dojezdovou vzdáleností a časovou náročností), kterým se kvůli jednoho dne nevyplatí vracet do svého místa bydliště a raději by setrvali na domově mládeže. Stravu si zajistí individuálně.
Vydáno: 17. 10. 2022
Dotazy týkající se změny odpočtu vyuč. hodin zástupcům ředitele školy od 01.09.2022: Dosud byly tyto tři pracovnice zařazeny jako učitelky, jedna s příplatkem za vedení bez snížení vyučovacího úvazku s nultým stupněm řízení na odloučeném pracovišti (není vedoucí, ale organizuje, řídí a kontroluje práci jiných zaměstnanců). Je nutné tuto změnu provést ZMĚNOU PRACOVNÍ SMLOUVY s novým druhem vykonávané práce – zástupkyně ředitele školy nebo stačí upravit náplň práce a vnitřní předpisy školy? Lze tyto pracovnice zařadit od nultého stupně řízení (zástupkyně pro II. stupeň ZŠ, zástupkyně pro odloučené pracoviště, zástupkyně pro třídy MONTESSORI), stanovit v souladu s § 124 odst. 4 zákoníku práce příplatek za vedení (5–15 % platového tarifu nejvyššího platového stupně), upravit pracovní náplň a z jejich týdenního vyučovacího úvazku 22 h (40,00 hod., 1,00) provést odpočet podle PŘÍLOHY Č. 2 K NAŘÍZENÍ VLÁDY Č. 75/2005 Sb.? 
Vydáno: 10. 10. 2022
Měla bych další dotaz na správný postup škol (MŠ, ZŠ – zřizovatelem je obec) při zajišťování různých kurzů (plavání, lyžování, školy v přírodě apod.), kdy školy (v pozici objednatele) uzavírají smlouvy s poskytovateli ubytování (v některých případech včetně stravování) ve smlouvě si dále ujednají, že zákonní zástupci provedou platbu přímo poskytovateli služeb, a tudíž také přebírají na sebe odpovědnost v případě odhlášení dítěte z kurzu, pobytu (storno poplatky). Je tento postup v pořádku? Neměla by škola finanční prostředky vybrat za zákonné zástupce a následně předat poskytovateli a převzít odpovědnost také?
Vydáno: 07. 10. 2022
Je nutné, aby zaměstnanec (školník, technický pracovník) měl nějaké osvědčení, aby mohl obsluhovat křovinořezy, sekačky a další malé stroje sloužící k údržbě zeleně a venkovních prostranství kolem školy nebo v mateřských školách?
Vydáno: 06. 10. 2022
Jsme soukromá základní umělecká škola. Máme zaměstnankyni, která má ve smlouvě uvedeno "mentor pěveckého oddělení, správce školského systému a kontrolor pedagogické činnosti". Samotnou výuku žáků neprovádí. Může být zařazena jako pedagogický zaměstnanec s nárokem na ŘD ve výši 320 hodin/ročně?
Vydáno: 06. 10. 2022
Jsme střední škola příspěvková organizace zřízená Jihomoravským krajem. Jako zástup za učitelku, která odešla na mateřskou dovolenou jsme vzali do pracovního poměru učitele, který nemá ukončené vysokoškolské vzdělání - je pouze Bc, chybí mu 1 zkouška a také nemá pedagogické vzdělání. Pracuje u nás asi rok. (Doposud se nám nepodařilo sehnat jiného kvalifikovaného pracovníka na tuto pozici). Jak mu máme prodloužit pracovní poměr, co je třeba do prodloužení uvést?
Vydáno: 06. 10. 2022
Rádi bychom se na Vás obrátili s dotazem, jak dále postupovat při přerušení správního řízení. Jedná se zápis dívky do MŠ, narozené 22. dubna 2018. Zákonný zástupce-matka, podala žádost o přijetí do MŠ v Novém Strašecí v řádném termínu, 4. května 2022. Otec dívky žádost nepodepsal a výslovně nesouhlasí s tím, aby dívka navštěvovala výhradně mateřskou školu v Novém Strašecí. Proto jsme 24. května 2022 přistoupili k přerušení správního řízení do udělení souhlasu otce uchazečky nebo do jeho nahrazení soudem. Matka dívky postupuje právní kroky k nápravě. Nyní matka uchazečky požaduje, abychom vydali stanovisko, do kdy dívce místo ve školce budeme držet a chtěla by konkrétní datum. Prosíme proto o vyjádření, jak máme dále postupovat, zda můžeme konkrétní datum uvést a o co se můžeme opřít v zákoně.
Vydáno: 06. 10. 2022
Je možno podmínit odměnu z FKSP při příležitosti životních jubilejích délkou trvání pracovního poměru? jedná se o zaměstnance, který nastoupil do základní školy 1. 7. 2022 a již v září bude mít živ. jubileu. Mohla by se podmínka nastavit (pokud je možná) i u odměny k 50. narozeninám z mezd? děkuji.
Vydáno: 06. 10. 2022
Jsme střední škola, příspěvková organizace zřízená Jihomoravským krajem. V současné době chceme zařadit výchovnou poradkyni do 13. platové třídy, protože bude splňovat předpoklady pro toto zařazení. Ptáme se, jakou platovou třídu má mít pan zástupce ředitele, který tuto zaměstnankyni vede jako učitelku? Jako výchovnou poradkyni ji prý povede pan ředitel, který již 13. platovou třídu má. Ale jako pedagogického pracovníka ji řídí i pan zástupce, a protože se v podstatě jedná o jeden pracovní poměr, měl by podle našeho názoru mít 13. platovou třídu i pan zástupce ředitele, ale nejsme si zcela jistí. 
Vydáno: 06. 10. 2022