Pavlína Boučková

  • Článek
Dnes nás čeká svatý grál mnemotechnických pomůcek - metoda loci (někdy také zvaná cesty či paměťového paláce). Tony Buzan ve své knize The Memory Book (u nás vyšla v nakladatelství BizBooks pod názvem Trénink paměti) uvádí návod, jak si je možné za pomoci její rozšířené verze zapamatovat až 10 000 pojmů. Ale vraťme se zpátky na zem a vyložme si základní principy fungování této metody.
Vydáno: 20. 10. 2017
  • Článek
V minulém dílu našeho miniseriálu o mnemotechnických pomůckách jsme si vysvětlili, co je asociační příběh a jak ho vytvořit. Dnes vám nabídnu trošku jiný pohled na číselné pojmy a práci s nimi metodou pís-čís. Naučíme se, jak si zapamatovat nadmořské výšky našich tří nejvyšších hor.
Vydáno: 25. 08. 2017
  • Článek
Vítám vás u druhého dílu seriálu o mnemotechnických pomůckách. Minule jsme si představili atributy asociačních prvků. Dnes si vysvětlíme význam klíčových slov, zaměříme se na zapamatování si seznamu pojmů metodou asociačního příběhu a naučíme se samotný příběh tvořit.
Vydáno: 23. 06. 2017
  • Článek
Vítám vás u seriálu o mnemotechnických pomůckách. V tomto úvodním článku se budu věnovat asociacím, bez nichž by mnemotechnické pomůcky nemohly existovat. Na svých kurzech se často setkávám s otázkou: "Proč jsem o něčem podobném nikdy neslyšel ve škole?" Jsem přesvědčena, že s mnemotechnickými pomůckami se setkal každý, jen jim nebyl věnován dostatečný prostor. Určitě znáte větu "Šetři se, osle!", ve které je zašifrován poloměr (nebo to byl průměr?) zeměkoule (6 378 km). Jednotlivé slabiky slov foneticky napovídají pořadí číslic. Na konci článku vám prozradím jednoduchou asociaci, díky které si už budete vždy jisti, že řeč je o poloměru zeměkoule.
Vydáno: 24. 04. 2017
  • Článek
Základním předpokladem pro práci s dětmi je vzájemná důvěra a navázání rovnocenného dialogu mezi oběma stranami. Pro dítě bývá často stresujícím faktorem už pouze fakt, že si „musí povídat s cizí paní“, a reaguje zarputilým mlčením. Jak ho přimět k tomu, abychom se dozvěděli více o jeho znalostech, postojích a názorech? Nedůvěru mohou prolomit jednoduché aktivity pomocí karet „Hraj, co chceš“.
Vydáno: 24. 05. 2016
  • Článek
Následující příspěvek krátce představí karty, které se využívají jak pro rozvoj paměti a nácviku základních paměťových metod, tak pro procvičení koncentrace, logiky, strategie, postřehu, slovní zásoby a argumentace nejen u dětí. Dnes se zaměříme na rozvoj asociací, paměťovou metodu příběhu a pexeso, které lze hrát na mnoho způsobů při různých stupních obtížnosti. Většina her dostupných na trhu je navržena pro jeden specifický způsob použití. Velmi zjednodušeně: nastudujete přiložená pravidla a poté ji hrajete. Jak název karet „Hraj, co chceš“ napovídá, jejich postup využití je obrácený. Nejdříve se rozhodnete, jakou oblast mentální činnosti chcete procvičit, a poté vyberete vhodnou aktivitu.
Vydáno: 11. 05. 2016