Martin Šikýř - strana 3

  • Článek
Praktické zkušenosti potvrzují, že vytvářet a zavádět personální informační systém vlastními silami je ekonomicky neefektivní a fakticky téměř neproveditelné. Zpravidla chybí nejen čas a peníze, ale především rozhodující znalosti a technologie. Jako výhodnější se proto jeví zavedení personálního informačního systému prostřednictvím služeb externího dodavatele.
Vydáno: 21. 05. 2012
  • Článek
Moderní personální informační systém bývá řešen jako počítačová aplikace umožňující počítačové zpracování personálních údajů, které zaměstnavatel potřebuje k plnění povinností v pracovněprávních vztazích a zabezpečování personální práce v organizaci.
Vydáno: 20. 04. 2012
  • Článek
Personální evidence představuje souhrn personálních údajů, které zaměstnavatel potřebuje k plnění povinností vyplývajících z právních předpisů a zabezpečování personální práce v organizaci.
Vydáno: 22. 03. 2012
  • Článek
Péče o bezpečnost a ochranu zdraví při práci je součástí povinné i dobrovolné péče o zaměstnance vyplývající z právních předpisů i personální strategie školy. Bezpečné a zdraví neohrožující pracovní podmínky pozitivně ovlivňují motivaci, schopnosti, výsledky i chování zaměstnanců a jsou předpokladem úspěšného vykonávání sjednané práce a dosahování požadovaného výkonu.
Vydáno: 22. 02. 2012
  • Článek
Péče o pracovní prostředí je součástí povinné i dobrovolné péče o zaměstnance vyplývající z právních předpisů i personální strategie školy. Smysluplná péče o pracovní prostředí je povinností i nutností. Příznivé pracovní prostředí pozitivně ovlivňuje motivaci, schopnosti, výsledky i chování zaměstnanců a je předpokladem úspěšného vykonávání sjednané práce a dosahování požadovaného výkonu.
Vydáno: 23. 01. 2012
  • Článek
Organizace pracovní doby je součástí povinné i dobrovolné péče o zaměstnance (pedagogické i nepedagogické pracovníky) vyplývající z právních předpisů i personální strategie školy. Organizace pracovní doby určuje časovou využitelnost zaměstnanců a ovlivňuje jejich motivaci, schopnosti, výsledky i chování v pracovním procesu při vykonávání sjednané práce, dosahování požadovaného výkonu a realizaci strategických cílů školy.
Vydáno: 20. 12. 2011
  • Článek
Péče o zaměstnance vyjadřuje starost zaměstnavatele o pracovní podmínky a pracovní vztahy zaměstnanců k vykonávání sjednané práce a dosahování požadovaného výkonu. Smyslem péče o zaměstnance, jejich pracovní podmínky a pracovní vztahy, je dosáhnout příznivých hodnot všech organizačních (pracovní úkoly), časových (pracovní doba), prostorových (pracovní prostředí), bezpečnostních (bezpečnost a ochrana zdraví při práci), technických (pracovní zařízení), ekonomických (odměna za práci), právních (pracovněprávní vztahy), sociálních (společenské vztahy) a jiných faktorů, které ovlivňují zaměstnance v pracovním procesu při vykonávání sjednané práce a dosahování požadovaného výkonu.
Vydáno: 23. 11. 2011
  • Článek
E-learning (elektronické vzdělávání) je moderní alternativní metoda vzdělávání s podporou informačních a komunikačních technologií použitelná při vzdělávání dětí, žáků, studentů a zaměstnanců ve škole i mimo školu.
Vydáno: 25. 10. 2011
  • Článek
Úspěšná realizace vzdělávání zaměstnanců je podmíněna aplikací správné metody vzdělávání zaměstnanců na pracovišti nebo mimo pracoviště, kdy si zaměstnanci systematicky osvojují, prohlubují a zvyšují kvalifikaci pro vykonávání sjednané práce, dosahování požadovaného výkonu a rozvíjení žádoucí přizpůsobivosti změnám podmínek vykonávané práce a požadavků stávajícího zaměstnavatele.
Vydáno: 27. 09. 2011
  • Článek
Systematické vzdělávání zaměstnanců je strategické, organizované a soustavné prohlubování a zvyšování kvalifikace zaměstnanců, které vytváří předpoklady pro dosažení požadovaného pracovního výkonu zaměstnanců stejně jako žádoucí připravenosti zaměstnanců na změny podmínek, požadavků pracovních míst a organizace zaměstnavatele.
Vydáno: 01. 09. 2011
  • Článek
Hodnotící rozhovor je podstatnou součástí systematického řízení pracovního výkonu a hodnocení zaměstnanců. Umožňuje vedoucím zaměstnancům formálně informovat a projednat s podřízenými zaměstnanci skutečný pracovní výkon v uplynulém období a usměrňovat a stimulovat podřízené zaměstnance k dosažení požadovaného pracovního výkonu v období následujícím.
Vydáno: 02. 08. 2011
  • Článek
Jakým způsobem máme odpovědět plnoletému žákovi gymnázia, který písemně předkládá, že nesouhlasí s poskytováním informací o svém vzdělávání a své absenci rodičům. Má na takovou žádost právní nárok? Jak by se v tomto případě pak omlouvala absence? Jaké další následné kroky musí udělat škola vzhledem k rodičům? Stačí je jen informovat nebo si nechat něco podepsat?
Vydáno: 01. 07. 2011
  • Článek
Hodnocení zaměstnanců je nástrojem řízení pracovního výkonu zaměstnanců. Umožňuje vedoucím zaměstnancům usměrňovat a stimulovat zaměstnance k dosažení požadovaného pracovního výkonu prostřednictvím zpětné vazby o skutečném pracovním výkonu.
Vydáno: 01. 07. 2011
  • Článek
Řízení pracovního výkonu je integrální součástí personální práce ve škole. Umožňuje řediteli školy, stejně jako všem vedoucím zaměstnancům školy, dosahovat očekávaných výsledků (především očekávané úrovně vzdělávání a výchovy ve škole) prostřednictvím pracovního výkonu ostatních zaměstnanců školy.
Vydáno: 01. 06. 2011
  • Článek
Adaptace zaměstnanců zahrnuje formální i neformální procedury spojené s informováním, odborným zapracováním a sociálním začleněním nových zaměstnanců školy.
Vydáno: 03. 05. 2011
  • Článek
Přijímání zaměstnanců zahrnuje formální procedury spojené s uzavřením pracovněprávního vztahu, obvykle pracovního poměru založeného pracovní smlouvou, případně právního vztahu založeného dohodou o práci konané mimo pracovní poměr, dohodou o pracovní činnosti nebo dohodou o provedení práce, s vybraným uchazečem o zaměstnání.
Vydáno: 01. 04. 2011
  • Článek
Výběrový pohovor je považován za nejvhodnější metodu výběru zaměstnanců, neboť umožňuje komplexní a efektivní posouzení a porovnání způsobilosti uchazečů o zaměstnání vykonávat požadovanou práci. Podmínkou úspěchu je však profesionální příprava a vedení výběrového pohovoru ze strany odpovědných reprezentantů školy, ředitele školy a ostatních vedoucích zaměstnanců a/nebo zaměstnanců školy pověřených výkonem personální práce ve škole.
Vydáno: 01. 03. 2011
  • Článek
Hodnocení životopisu uchazečů o zaměstnání se stalo základní metodou výběru zaměstnanců, neboť nám poskytuje důležité údaje pro předběžný výběr vhodných uchazečů o zaměstnání stejně jako pro závěrečný výběr nejvhodnějšího uchazeče o zaměstnání.
Vydáno: 01. 02. 2011
  • Článek
Neustále rostoucí možnosti, dostupnost a popularita sdělování a sdílení informací pomocí služeb počítačové sítě internet přináší nové příležitosti také pro zaměstnavatele a elektronické (online) získávání zaměstnanců. Kromě tradiční inzerce a komunikace pomocí webových stránek a elektronické pošty se zaměstnavatelům k oslovení a přilákání dostatečného počtu schopných a motivovaných uchazečů o zaměstnání nabízejí stále rozšířenější a oblíbenější blogging, podcasting nebo social networking, které mohou inspirovat i ředitele škol.
Vydáno: 03. 01. 2011
  • Článek
Smyslem personálních činností souvisejících s obsazováním pracovních míst je průběžně obsazovat volná (nově vytvořená nebo uvolněná) pracovní místa. Obsazování pracovních míst přitom běžně probíhá prostřednictvím čtyř navazujících personálních činností, kterými jsou získávání, výběr, přijímání a adaptace zaměstnanců.
Vydáno: 01. 11. 2010