David Borovec - strana 2

  • Článek
Jsme základní škola zřízená obcí. Zaměstnanec (učitel) se přihlásil na kurz za účelem prohloubení kvalifikace. Tento kurz se uskuteční v průběhu letních prázdnin, kdy bude čerpat dovolenou. Je možné mu nařídit, aby se účastnil tohoto kurzu v rámci své dovolené, nebo mu zaměstnavatel musí umožnit přerušení dovolené? Zaměstnanec se na tento kurz chtěl přihlásit sám a zaměstnavatel mu to odsouhlasil a uhradil. V případě, že by se účastnil v době své dovolené, může mu být uhrazeno cestovné?
Vydáno: 19. 07. 2012
  • Článek
Přichází čas letních měsíců a společně s nimi i čas hlavních prázdnin. Prázdniny znamenají dobu odpočinku nejen pro žáky, ale i pro jejich učitele a ostatní zaměstnance školy, kteří (zejména) v této době čerpají svou zaslouženou dovolenou. Právě proto se také dovolené, resp. změnám v úpravě dovolené od 1. ledna 2012, věnuje tento článek.
Vydáno: 20. 06. 2012
  • Článek
Jak jsem avizoval ve svém předchozím dubnovém článku, budu se dnes věnovat dohodám o pracích konaných mimo pracovní poměr, a to i s ohledem na změny, které s sebou s účinností od 1. ledna 2012 přinesla tzv. věcná novela zákoníku práce.
Vydáno: 21. 05. 2012
  • Článek
Vzhledem k četným dotazům na problematiku nové úpravy pracovních poměrů, se kterou se od začátku roku 2012 střetáváme v personální praxi, která se dotýká i činnosti ředitelů škol (případně zástupců ředitelů škol), se bude tento článek podrobněji zabývat pozměněnou koncepcí neplatnosti pracovní smlouvy, změnami ve sjednávání zkušební doby i novou úpravou pracovních poměrů na dobu určitou.
Vydáno: 22. 03. 2012
  • Článek
Cílem tohoto článku je seznámit čtenáře se změnami v oblasti odměňování pedagogických pracovníků, které s sebou přináší tzv. věcná novela zákoníku práce a novelizované nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, a to s účinností od 1. ledna 2012. Předmětem článku je nejen výklad samotných změn, ale i základní metodické doporučení vedoucí k dodržení zásady spravedlivého odměňování zaměstnanců.
Vydáno: 23. 01. 2012
  • Článek
Tento článek navazuje na listopadové vydání časopisu Řízení školy (s. 4), ve kterém jsem se zabýval tzv. věcnou novelou zákoníku práce z pohledu těch nejpodstatnějších změn, které přináší. Tedy novou úpravou vzniku pracovního poměru, zkušební doby, pracovního poměru na dobu určitou, výpovědních důvodů, skončení pracovního poměru i dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. V dnešním čísle se seznámíme s dalšími diskutovanými pracovněprávními změnami, které nás od 1. ledna 2012 čekají.
Vydáno: 20. 12. 2011
  • Článek
S blížícím se příchodem roku 2012 nás čeká řada změn. Za nejvýznamnější lze bezesporu označit změny v oblasti pracovního práva, které s sebou přináší tzv. věcná novela zákoníku práce, která by měla vstoupit v účinnost k 1. lednu 2012. Cílem tohoto článku tedy bude představit přehled změn a usnadnit tak orientaci v novelizovaném zákoníku práce.
Vydáno: 25. 10. 2011
  • Článek
Následující krátký příspěvek doplňuje článek „Složky platu a platové výměry ve veřejném školství“ zveřejněný v zářijovém vydání časopisu Řízení školy. Z technických důvodů tehdy nebyla do článku zahrnuta část pojednávající o platových výměrech, a proto je platovým výměrům věnován prostor nyní.
Vydáno: 27. 09. 2011
  • Článek
Závěrečný díl seriálu o odměňování zaměstnanců ve školství se věnuje jednotlivým složkám platu, se kterými se v praxi běžně střetáváme. Pozornost je věnována zejména rozlišení nárokových a nenárokových složek platu a dále také problematice tzv. kumulace příplatků. Předmětem článku jsou i platové výměry, které je zaměstnavatel povinen vydávat zaměstnancům.
Vydáno: 01. 09. 2011
  • Článek
Navzdory prázdninovému období se množí práce související s příchodem nového školního roku, jako jsou například uzavírání nových pracovních poměrů a změny těch stávajících. Jednou z otázek, kterou se musíme při řízení školy zabývat, je i odměňování zaměstnanců a příslušná vnitřní úprava, které se budu v aktuálním článku věnovat.
Vydáno: 02. 08. 2011
  • Článek
Jsme škola, příspěvková organizace zřízená krajem. Žák, který odebírá stravu a onemocní, si ji může první den nemoci odnést např. v jídlonosiči. Pokud si však stravu další dny neodhlásí, je povinen stravu platit v plné výši. Tzn. nejen náklady na potraviny, ale i ostatní režijní náklady. Musíme jako škola účtovat na neodhlášené dny stravu v plné výši včetně režií, nebo můžeme účtovat jen stravu v hodnotě potravin?
Vydáno: 01. 06. 2011
  • Článek
Tento článek navazuje na pojednání o principech a zásadách, na kterých je odměňování zaměstnanců založeno (Řízení školy č. 4/2011). Nyní se zaměřím na konkrétní aspekty odměňování pedagogických pracovníků ve veřejných školách, tedy určování platu, platových tarifů a zvláštní způsoby odměňování, a to z pohledu zákoníku práce i novelizovaného nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě.
Vydáno: 01. 06. 2011
  • Článek
Začnu obecně platnými principy odměňování, a to s přihlédnutím k dílčím aspektům veřejného i soukromého školství. Příště se odkloním od teoretických zásad odměňování a budu se podrobněji zabývat problematikou určování platu a platových tarifů ve školství, nově zavedenými zvláštními způsoby odměňování a jednotlivými nárokovými a nenárokovými složkami platu.
Vydáno: 01. 04. 2011
  • Článek
Maturanti David Borovec Jsme střední škola, gymnázium a SOŠ, p. o., nejsme plátci DPH, vedeme účetnictví. Potřebujeme pomoc při řešení následujících otázek: 1. Dokdy je maturant žákem školy? Maturitní...
Vydáno: 01. 03. 2011
  • Článek
Předmětem posledního článku seriálu zaměřeného na problematiku odborného rozvoje pedagogických pracovníků jsou daňové dopady prohlubování a zvyšování kvalifikace, a to jak z pohledu zaměstnavatelů, tedy ředitelů škol, tak i z pohledu samotných zaměstnanců.
Vydáno: 01. 02. 2011
  • Článek
Právnická osoba - škola, jsme částeční plátci DPH - v doplňkové činnosti, vedeme účetnictví. Můžeme zveřejňovat na svých webových stránkách dostupných široké veřejnosti seznamy našich bývalých studentů (pouze jméno, příjmení a roky, kdy u nás studovali) bez jejich předchozího písemného souhlasu?
Vydáno: 01. 02. 2011
  • Článek
Příspěvková organizace s právní subjektivitou. V časopise Řízení školy č. 12/2009 odpovídá PhDr. Jiří Valenta kladně na dotaz č. 1312, zda si ředitel základní školy může vyplatit odměnu k životnímu výročí 65 let nebo odměnu k prvnímu odchodu do starobního důchodu bez souhlasu zřizovatele. PaedDr. Jan Mikáč, poradenské služby ve školství, který také v časopise Řízení školy přispívá do Poradny, na podobný dotaz odpovídá na svém webu dne 24. 10. 2010 takto: „Plat ředitelky školy a jeho jednotlivé složky stanovuje zřizovatel – obecně ten, kdo ředitelku na pracovní místo ředitelky školy jmenoval – viz § 122 zákoníku práce. Sama si tedy odměnu určit nemůžete.“ Co je tedy správně?
Vydáno: 03. 01. 2011
  • Článek
Nová ředitelka základní školy navštěvuje kvalifikační studium pro ředitele v NIDV Pardubice. Informace o tom, jakým způsobem hradit náklady spojené se studiem – cestovné a školné, se rozcházejí. Cestovné a školné se hradí jako při normálním dalším vzdělávání nebo je to jinak (podléhá zdanění)?
Vydáno: 03. 01. 2011
  • Článek
Tento článek navazuje na prosincové číslo časopisu Řízení školy, ve kterém jsem se zabýval zvyšováním kvalifikace pedagogických pracovníků, a to z pohledu obecných pracovněprávních ustanovení a též z pohledu zvláštní úpravy určené pedagogickým pracovníkům. Nyní se zaměřím na kvalifikační dohodu, tedy na další otázku související se zvyšováním kvalifikace pedagogických pracovníků.
Vydáno: 03. 01. 2011
  • Článek
Kvalifikace učitele základní školy   David Borovec   Zpracováváme mzdy základním školám a chceme se zeptat. Na škole učí pracovnice, která je Ing. a udělala si dvouleté doplňkové pedagogické...
Vydáno: 03. 12. 2010