Ing. Václav Jelen

  • Článek
V souvislosti s novým způsobem financování, který přináší veřejným mateřským, základním a středním školám, konzervatořím a školním družinám (dále souhrnně jen „školy“) poměrně vysokou míru předvídatelnosti a jistoty v oblasti jejich vlastního rozpočtu, vyvstala i na centrální úrovni potřeba ke stanovení přesnějších, konkrétními čísly podpořených nároků na státní rozpočet. Tyto nároky již neovlivňuje jen demografická struktura obyvatelstva, z níž je možné dovozovat přechod dětí mezi jednotlivými stupni vzdělávací soustavy, ale rovněž věková struktura pedagogického sboru a především pak záměry a očekávání jednotlivých škol pro nový školní rok.
Vydáno: 21. 04. 2020
Odložení nového způsobu financování regionálního školství o jeden rok přináší všem zainteresovaným subjektům příležitost se na tuto změnu ještě více připravit. To je dobrá zpráva především pro ty školy a školská zařízení, které v minulosti nepřikládaly výkaznictví dostatečný význam. Stále ve větší míře se totiž údaje předávané těmito subjekty stávají rozhodnými informacemi, na základě kterých jsou jim pak přidělovány konkrétní objemy finančních prostředků – a při novém způsobu financování bude tato jejich zodpovědnost ještě více umocněna. Jakých údajů bude tedy potřeba?
Vydáno: 27. 09. 2018
  • Článek
Odložení nového způsobu financování regionálního školství o jeden rok přináší všem zainteresovaným subjektům příležitost se na tuto změnu ještě více připravit. To je dobrá zpráva především pro ty školy a školská zařízení, které v minulosti nepřikládaly výkaznictví dostatečný význam. Stále ve větší míře se totiž údaje předávané těmito subjekty stávají rozhodnými informacemi, na základě kterých jsou jim pak přidělovány konkrétní objemy finančních prostředků - a při novém způsobu financování bude tato jejich zodpovědnost ještě více umocněna. Jakých údajů bude tedy potřeba?
Vydáno: 18. 09. 2018
  • Článek
Nejčastěji využívanou charakteristikou pro sledování platové úrovně ve školství je aritmetický průměr, a to i přesto, že je svým způsobem charakteristikou méně vhodnou. Jeho nevýhodou je obecně skutečnost, že jej zkreslují krajní hodnoty. Platí, že čím jsou tyto hodnoty extrémnější, tím větší je výsledné zkreslení. Vyšší platy vedoucích pracovníků průměr navyšují, naopak nižší platy běžných zaměstnanců zase ponižují. Výsledný mix hodnot pak vede k takové průměrné hodnotě, ve které se ve skutečnosti pozná jen málokdo. Vhodnějším ukazatelem by byl medián, pro jehož výpočet však nejsou k dispozici zcela spolehlivé údaje.
Vydáno: 22. 08. 2017
  • Článek
Ačkoli je aritmetický průměr pro vytvoření určité představy o platové úrovni svým způsobem nejméně vhodnou charakteristikou, v oblasti školství zůstává jeho výpočet jedinou spolehlivou cestou, jak tuto problematiku popsat a dlouhodobě sledovat. Pro stanovení vhodnějšího mediánu platů nejsou totiž k dispozici všechny potřebné údaje, a pokud se dnes tato hodnota někde objevuje, je nejčastěji založena na dopočtech úvazků v platové sféře a odhadu provedeném ze vzorku údajů ve mzdové sféře.
Vydáno: 22. 08. 2017
  • Článek
Od září 2016 dochází ke změnám v oblasti přístupu ke speciálním vzdělávacím potřebám dětí, žáků a studentů, které souvisejí především s nově poskytovanými podpůrnými opatřeními. Na tuto situaci přirozeně reaguje i statistické výkaznictví, které musí zajistit nezbytné množství informací pro financování těchto opatření a jejich monitoring.
Vydáno: 18. 08. 2016
  • Článek
K letošním zápisům dětí k plnění povinné školní docházky v základních školách se dostavilo celkem 152 335 zapisovaných, což je o 2 235 (1,5 %) zapisovaných více než loni, o 40 551 (36,3 %) více než v roce 2007 a nejvíce za celé období samostatné České republiky.
Vydáno: 12. 05. 2016