Mgr. Tomáš Zatloukal, MBA, LL.M., MSc. - strana 2

  • Článek
Česká školní inspekce se stejně jako v minulých letech bude i ve školním roce 2016/2017 věnovat v rámci svých hodnoticích a kontrolních činností také několika specificky pojatým tématům. Jejich celkový přehled je součástí Plánu hlavních úkolů České školní inspekce na školní rok 2016/2017, který ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová schválila po projednání na poradě vedení Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy dne 26. 7. 2016 a který je k dispozici na webových stránkách České školní inspekce. V následujícím článku přibližuji ty specifické úkoly, které se dotýkají segmentu středního školství.
  • Článek
Od školního roku 2016/2017 dochází ke změně v oblasti vzdělávání dětí, žáků a studentů (pro zjednodušení je dále používán termín „žák“) se speciálními vzdělávacími potřebami a také žáků nadaných a mimořádně nadaných (na které se v kontextu debat o společném vzdělávání často zapomíná). Nabyla totiž účinnosti příslušná úprava ve školském zákoně a také v několika souvisejících vyhláškách (např. vyhláška upravující vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných nebo vyhláška týkající se poskytování poradenských služeb). Revidovány byly rámcové vzdělávací programy, pracuje se na dalších důležitých dokumentech a normách.
  • Článek
Termín „malotřídní škola“ není oficiálním termínem uvedeným ve školském zákoně nebo souvisejících předpisech a tyto školy nejsou samostatně vykazovány ani ve výkazech Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Jde o neúplné základní školy s alespoň jednou třídou, v níž se děti různých věkových kategorií (různých ročníků) vzdělávají společně. Česká školní inspekce identifikuje malotřídní školy buď jednotlivě při inspekční činnosti, nebo rámcově ze sekundárních údajů uvedených ve výkazech. Podle aktuálních výpočtů České školní inspekce vychází počet malotřídních škol na 1 113, největší zastoupení mají ve Středočeském kraji, Jihomoravském kraji a v kraji Vysočina.
  • Článek
Česká školní inspekce jako národní autorita v oblasti hodnocení a kontroly podmínek, průběhu a výsledků vzdělávání ve školách a školských zařízeních zapsaných do školského rejstříku i kvality a efektivity vzdělávací soustavy jako celku využívá při své činnosti nejrůznější metody, postupy a nástroje. V rámci projektu Národní systém inspekčního hodnocení vzdělávací soustavy v České republice (NIQES) Česká školní inspekce řadu z těchto metod, postupů a nástrojů inovovala a vyvinula také některé zcela nové, které dosud k dispozici nebyly.
  • Článek
Kromě hodnocení podmínek, průběhu a výsledků vzdělávání ve školách vykonává Česká školní inspekce jako správní úřad s celostátní působností inspekční činnost také ve školských zařízeních, mezi něž patří i zařízení školního stravování. Inspekční činnost se řídí zejména příslušnými ustanoveními školského zákona a na něj navazující prováděcí vyhláškou o školním stravování.
  • Článek
Po projednání na 27. poradě vedení MŠMT dne 14.7.2015 schválila ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová Plán hlavních úkolů České školní inspekce na školní rok 2015/2016. V tomto školním roce se Česká školní inspekce bude kromě standardní inspekční činnosti ve školách a školských zařízeních zapsaných do školského rejstříku opět zaměřovat také na některé specificky orientované úkoly s cílem poskytnout relevantní, objektivní a kvalitativně silné výpovědi o výkonu vzdělávací soustavy v daných tématech.