PhDr. Mgr. Martina Thumsová

  • Článek
Na jednom z mnoha seminářů jsem absolvovala aktivitu „Kdo je výš?“, při níž jsme simulovali vztah žáka a učitele. Kolega v roli učitele se měl poklonit druhému kolegovi, který se stal žákem. Připadá vám to jednoduché či zbytečné? Omyl. Nesmírně těžká věc. Nešlo nám to. Zaznělo mnoho více či méně odmítavých slov, argumentů proti, ale nakonec jsme zadání zvládli a jeho myšlenku přijali.
Vydáno: 21. 09. 2021
  • Článek
Máme zde opět předvolební hesla naplněná prázdnotou. Když se podíváme na znění nadpisu, vyvstanou hned dvě otázky: první, kdo je dobrý učitel, druhá, jež se jeví ještě složitěji, co je to dobrý plat?
Vydáno: 18. 08. 2016
  • Článek
Každý den vycházejí články, reportáže, blogy, jejichž hlavním tématem je inkluze a v nichž autoři varovně zdvihají prst: Pozor! Inkluze! Sami před sebou za pomoci pedagogů z praxe obhajují názor, jak (ne)vzdělávat děti s handicapem.
Vydáno: 15. 12. 2015
  • Článek
Česká školní inspekce po deseti letech fungování školních vzdělávacích programů vyvíjí interaktivní prostředí pro jejich tvorbu, modifikaci a hodnocení. Je to pozdě, nebo brzy? Je vůbec nějaký takový systém potřebný? Neslouží pouze k jednoduché kontrole školních vzdělávacích programů Českou školní inspekcí? Mnoho otázek pro mnohé kolegy i mnoho jednoznačných odpovědí. Někteří si dokonce myslí, že školní vzdělávací programy už nikoho nezajímají, protože stejně budeme mít jeden z ministerstva.
Vydáno: 03. 07. 2015
  • Článek
Není kázeň jako kázeň. V mnohých případech se stále lpí na tichu ve třídě, poslouchání výkladu učitele nebo bezmezném plnění příkazů, které žáci dostávají.
Vydáno: 19. 05. 2014
  • Článek
Výpověď musí být dle § 50 zákoníku práce v platném znění (dále jen „ZP“) vždy písemná. Zaměstnavatel ji může dát zaměstnanci jen z důvodů, které jsou obsaženy v § 52 ZP. Důvod výpovědi musí být skutkově vymezen tak, aby jej nešlo zaměnit s jiným důvodem, a nesmí být dodatečně měněn.
Vydáno: 19. 05. 2014
  • Článek
Školy by měly více dodržovat zákoník práce. Tuto připomínku napsal jeden z diskutujících v názorech pod článkem, jenž se týkal školství, na blíže nespecifikovaném webu. Lidé, kteří do diskuzí píšou, se většinou nevyjadřují k učitelům příliš pozitivně.
Vydáno: 18. 03. 2014
§ 34a zákoníku práce (dále ZP) neumožňuje, zakazuje („nesmí být sjednáno“) sjednat místo pravidelného pracoviště šířeji než jedna obec.
Vydáno: 02. 02. 2014
Novým předpisem, platným od 31. prosince 2013, je vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 391/2013 Sb., o zdravotní způsobilosti k tělesné výchově a sportu. Vyhláška byla stanovena ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.
Vydáno: 14. 01. 2014
Novelizovaná vyhláška č. 106/2001 Sb., o hygienických požadavcích na zotavovací akce pro děti, v platném znění, přináší změnu hlavně v přílohách.
Vydáno: 14. 01. 2014
Někteří autoři výkladů našich spletitých zákonů, vyhlášek, nařízení vlády atp. se odvolávají na stanoviska různých ministerstev. Zpravidla opisují vyjádření jiného člověka, který buď danou legislativu na různých ministerstvech přímo vytvářel, nebo na ní spolupracoval nebo opravdu nějaké vyjádření dostal. Tyto výklady však mohou být letité, a proto i vyjádření různých ministerstev mohou být postupem času odlišná.
Vydáno: 12. 12. 2013
Stravování zaměstnanců se v první řadě řídí § 236 zákoníku práce, v platném znění. Povinnost umožnit závodní stravování nemá zaměstnavatel vůči zaměstnancům vyslaným na pracovní cestu. Náhrady za stravné při tuzemské pracovní cestě se poskytují, je-li delší než 5 hodin.
Vydáno: 12. 12. 2013
Kromě běžných cestovních náhrad se ve škole můžeme setkat s náhradou ve smyslu § 190 zákoníku práce v platném znění. Toto ustanovení vychází z předpokladu, že náklady, které vznikají zaměstnancům v souvislosti s výkonem práce, nese zaměstnavatel. Náhrada za opotřebení vlastního nářadí, zařízení a předmětů potřebných pro výkon práce by neměla být opomíjena, pokud zaměstnavatel nevybaví zaměstnance sám.
Vydáno: 10. 12. 2013
  • Článek
V tomto příspěvku bych chtěla ukázat další možný pohled na práci zástupce ředitele, a sice jako manažera organizace, který zastupuje ředitele v práci s učiteli a žáky, podporuje vizi školy a vede učitele ke splnění vytýčených cílů. Jeho postavení legislativa příliš nespecifikuje, proto jsou jeho činnosti v různých školách často odlišné. Zaměřme se na základní školství, kde velmi často přetrvává rozdělení zástupce pro 1. stupeň, 2. stupeň, případně pro ekonomiku nebo informační systémy. Role zástupců lze rozdělit ale i na jiné dvě oblasti -pedagogickou a výchovnou, přičemž každý má na starosti celou školu. Příspěvek přináší zkušenosti se zaváděním této praxe, její přínosy a úskalí.
Vydáno: 02. 01. 2013
  • Článek
Mendelánkování vzniklo původně jako reklamní akce naší školy v důsledku úbytku žáků. Později se z něho vyvinula tradiční záležitost hojně navštěvovaná školkami. Někdy je na školním hřišti i 600 dětí. Mendelánkování se letos uskutečnilo již po osmé. Koná se v polovině září.
Vydáno: 23. 11. 2011