Aktuality
Škol, které podporují žáky se sociálním znevýhodněním, v posledních letech přibývá. Jak ale takové dítě ve třídě vůbec identifikovat? Pomoci má nová metodika, jejímž autorem je Zbyněk Němec z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Právě vychází její druhé vydání, rozšířené o kapitoly pro mateřské a střední školy.
Slovensko aktuálně prochází stejně jako my reformou národního kurikula. Časově je ale o několik kroků napřed. Slováci již svoje kurikulum schválili a tvorba školních vzdělávacích programů je v plném proudu. EDUin vybírá několik úspěšných kroků, kterými stojí za to se v českém prostředí inspirovat při implementaci RVP na základních školách.
Do škol za vámi míří nové vydání magazínu EduRevue. Téma nejnovějšího čísla? Kurikulum pro 21. století.
Se zajímavými hosty, jako jsou Petr Torák a Veronika Kašáková, přináší „Zapojme všechny“ inspirativní rozhovory o podpoře žáků se sociálním znevýhodněním a jejich rodin.
Mgr. Irena Trojanová, Ph.D., obdržela v rámci letošního autorského setkání Cenu Wolters Kluwer ČR za rok 2024. Toto prestižní ocenění, které je udělováno výjimečným osobnostem za jejich přínos v oblasti odborné literatury, vzdělávání a dlouhodobé spolupráce, podtrhuje mimořádné úspěchy a nasazení této odbornice s třicetiletou praxí ve školství.
Kraje jsou zřizovatelem více než 68 % středních škol a přímo tak mohou ovlivnit kvalitu vzdělávání více než 390 tisíc žáků.
Do výzvy konstrukce funkčního gramofonu se můžete přihlásit do 30. listopadu 2024.
Udržení školních psychologů a školních speciálních pedagogů ve vzdělávacím systému ČR považuje MŠMT za jednu ze stěžejních priorit a současně dlouhodobě deklaruje přípravu systémového financování těchto pozic z národních prostředků, tedy z prostředků státního rozpočtu.
Ve finále soutěže dvojic v romštině naživo se utká tucet dvojic z různých koutů ČR.
Vítězem 15. ročníku soutěže nejlepších diplomových prací v informatice IT SPY se stal Michal Marhan z Vysoké školy ekonomické v Praze. Jeho model umělé inteligence se zaměřuje na analýzu komunikace na menších letištích, kde dokáže rychle rozpoznat potenciální nebezpečí a přispět tak k bezpečnějšímu řízení letového provozu. Další finálové práce se věnovaly strojovému učení a robotice. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže IT SPY 2024 proběhlo ve středu 20. 11. 2024 večer v Praze. Soutěž pořádají přední české a slovenské vysoké školy společně s přední softwarovou společností Profinit.
Národní cena kariérového poradenství, kterou pořádá Centrum Euroguidance a Národní pedagogický institut ČR (NPI) našla své vítěze. V rámci tradiční konference Euroguidance – letos s podtitulem „Cesty ke spolupráci“ – proběhlo předání cen vítězům soutěže Národní ceny kariérového poradenství. Do soutěže se přihlásilo celkem 29 příspěvků, které hodnotila porota složená z představitelů a představitelek odborné veřejnosti, ministerstev a univerzit. Hlavní cenu obdrželi Linda Hadaš Honskusová ze Základní školy Vitae z Prahy-Chodova, ZŠ Chotěšov, Obchodní akademie VOŠ Brno, IQ Roma servis, z.s., Aspekt, z.s. a Centrum kariérového poradenství Zlínského kraje.
Podobu přijímacího řízení je potřeba dál měnit. Shodli se na tom účastníci kulatého stolu SKAV a EDUin. Zástupci MŠMT, zřizovatelů i další odborníci diskutovali i o tom, jak může změna vypadat.
Schola Pragensis již 29 let pomáhá žákům základních škol najít tu pravou cestu k jejich budoucnosti. Letošní ročník proběhne ve dnech 21. - 23.11.2024 v Kongresovém centru Praha a přinese nejen přehled vzdělávacích možností, ale také jedinečnou šanci zažít školy na vlastní kůži.
V souvislosti se zaváděním revidovaných rámcových vzdělávacích programů (RVP) přichází Národní pedagogický institut České republiky (NPI) s širokou nabídkou metodické podpory pro školy a jejich vedení. Formy podpory zahrnují celou škálu vzdělávacích programů, od aktivit územních metodických kabinetů, přes stovky workshopů a seminářů, adresnou podporu v podobě individuálních konzultací, moderovaných diskuzí a webinářů, až po otevřené vzdělávací zdroje dostupné všem školám. Veškeré nabízené služby jsou bezplatné díky projektu Podpora kurikulární práce škol, který je financován EU a MŠMT.
Sociální role školy byla hlavním tématem druhého ročníku celostátního „peer to peer“ setkání ředitelů a vedoucích pracovníků škol, které pod názvem „PROPojení ředitelů“ organizoval Národní pedagogický institut ČR (NPI). Setkání se zúčastnilo téměř 300 ředitelů a zástupců vedení ze škol ze sociálně znevýhodněných oblastí, zapojených do projektu Podpora rovných příležitostí (PROP), který NPI zastřešuje.
Primární prevence rizikového chování dětí a mládeže je jednou z oblastí, kterou MŠMT v poslední době intenzivně řeší. MŠMT zveřejnilo Výzvu k podání žádostí o poskytnutí neinvestiční dotace "Podpora aktivit v oblasti primární prevence rizikového chování a podpora duševního zdraví ve školách a školských zařízeních pro rok 2025".
Revize rámcových vzdělávacích programů přináší zásadní změny i do oblasti základního uměleckého vzdělávání.
Řada studentů českých středních škol se obává hodin tělocviku. Více než čtvrtinu z nich tělocvik stresuje často, další třetinu občas. Přes čtyřicet procent studentů má také negativní názor na konkrétní podobu hodin tělocviku u nich na škole. Oproti tomu sportu jako takovému se mladí lidé nebrání. Dvě třetiny z nich mají k pohybu pozitivní vztah. Výjimku tvoří šestina studentů, kteří nesportují vůbec. Vyplynulo to z průzkumu mezi 1 028 středoškolskými studenty. Průzkum v říjnu 2024 uskutečnila společnost GTS Alive, která v Česku vydává a spravuje studentské průkazy ISIC.
Ve čtvrtek 28. listopadu 2024 od 17 hodin se v obřadní síni radnice MČ Praha 12 uskuteční slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů, který přibližuje vzpomínky pamětníků, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století. Projekt organizuje společnost Post Bellum za podpory hlavního města Prahy a městské části Praha 12.