Tradice portrétu hlavy státu na školách

Vyvěšování portrétu císaře a později prezidenta ve školních třídách je na našem území věcí zvyku od dob rakouské monarchie, a tak byla podobizna hlavy státu nedílnou součástí učeben více jak 150 let. I když si mnozí myslí, že je povinností mít ve třídě pověšený obraz prezidenta, žádný právní předpis takovou povinnost dnes výslovně nestanovuje. Pojďme se podívat, jak tomu ale bylo dříve.

Jeden z vůbec prvních předpisů o vyvěšení portrétu císařev učebně pochází z roku 1873, kdy ministerstvo kultu a vyučování stanovilo, že „podobizna císařova v žádné učebně scházet nemá“,1) umístěna byla (z dnešního pohledu nezvykle) vzadu.2) Přítomnost obrazu panovníka měla sloužit k výchovným účelům a připomínat žákům lásku k vlasti, a hlavněk císaři. Podobizna navíc měla i praktic