Šikana ve školách a pravomoci veřejného ochránce práv

Datum: Autor/autoři: Barbora Votupalová Rubrika: Právní poradna

Přestože šikana není současnou právní úpravou vymezena, školám ze školského zákona vyplývají povinnosti vztahující se k prevenci a aktivnímu řešení tohoto nebezpečného jevu. Bližší pravidla poskytuje metodický pokyn Ministerstva školství, mládeževa tělovýchovy. Konkrétní postup školy v rámci prevence a řešení šikany by pak měl být zachycen ve školním řádu. Veřejný ochránce práv může být nápomocen v oblasti školní šikany omezeně, a to buď jako orgán prošetřující postup České školní inspekce při šetření šikany, nebo jako orgán posuzující šikanu z pohledu antidiskriminačního zákona.