Z historie Ústřední umělecké rady ZUŠ ČR... díl druhý

Vydáno: 10 minut čtení

Až do roku 1998 byla Ústřední umělecká rada hlavním „ochráncem pozic“ základních uměleckých škol ve vzdělávací soustavě ČR. S přibývajícími změnami v legislativě bylo jasné, že základní umělecké školy potřebují mít svou asociaci jako právní subjekt, který bude hájit jejich existenční zájmy.

Z historie Ústřední umělecké rady ZUŠ ČR… díl druhý
Aleš
Chalupský
emeritní předseda
Podobné asociace už měly v té době i jiné typy škol.
„V rámci reformy územně správního řízení došlo k převedení ZUŠek z rezortního řízení na jednotlivé kraje. K jednáním o existenčních, ekonomických, finančních zájmech a potřebách škol a k důležitému partnerskému kontaktu s úředníky zřizovatelů byla třeba organizace se statutem právního subjektu, což ÚUR jakožto poradní sbor zřízený MŠMT tehdy nemohla být,
“ říká
Pravoslav Kohout
a dále pokračuje …
„Mohla jím však být škola, potažmo její představitel – ředitel – a odtud byl už jen krok ke sdružení škol do asociace.
Tehdy předseda Umělecké rady Královéhradeckého kraje
Mgr.